Biyolojik aktif bazı 4-tiyazolon türevleri üzerinde kuantum kimyasal çalışmalar
Quantum chemical studies on some biologically active 4-thiazolon derivatives
  1. Tez No: 168121
  2. Yazar: ZÜHAL AKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEMİR ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada bazı biyolojik aktif thiazolidin-4-one türevlerinin fızikokimyasal özellikleri semiempirik yöntemlerle hesaplanmıştır. Fizikokimyasal veriler kullanılarak MNDO, AMI, PM3 ve MEMDO/3 yöntemleri için Proton Affıniteleri (PA), Asitlik Sabitleri (pKa), Bağıl Kararlılıkları (RS) ve Tautomerik Denge Sabitleri (pKx) hesaplanmıştır 4-Oxo ve 4-tiyon türevleri için okso ve tiyon protonlanmasının azo protonlanmasından daha kolay gerçekleştiği saptanmıştır. pKr Değerleri incelendiğinde; genel olarak okso ve tiyon tautomerik formlarının enol ve merkapto formlarından daha kararlı olduğu görülmüştür. Ayrıca pKT değerlerinin, RS parametresi değerlerine oranla daha belirleyici olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work physicochemical properties of some biologically active thiazolidin -4-one derivatives were computed by using semiempirical MNDO, AMI, PM3 andMINDO/3 methods to. Obtain Proton Affinities (PA), Acidity Constants (pKa), Relative Stabilities (RS) and Tautomeric Equbilirium Constants for MNDO, AMI, PM3 and MINDO/3 methods were calculated by using the obtained this physicochemical parameters. The oxo and thion forms were found to be prefered by 4-oxo and 4-thion derivatives Evaluation of pKT values has indicated the stability of of oxo and thion forms over the enol and mercapto forms.