Dijital sinyal prosesi temelleri ve uygulamaları
Digital signal processing fundamentals and applications
  1. Tez No: 168124
  2. Yazar: TANER ÖĞÜNÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. CAVİT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET İnsanoğlu, keşfetmek için yaratılmıştır. Temel bilimler dünya olaylarını algılamamıza sebeb olmuştur. Sayılan keşfettikten sonra; dünyanın tersine, yaşam şekli keskin bir şekilde değişmiştir. Böylelikle olayları tanımlayıp, onlar hakkında daha net düşünmeye başladık. Sonradan da, doğadan öğrendiklerimizi işlemeye başladık. Sinyaller bu keşiflerden sadece biridir. Geçen yüzyıl boyunca, teknoloji ile ilgili insanlar bu sinyalleri analog cihazlar kullanarak bazı mekanik parçalanıl kullanılması, cisimleri tanımak ve bunun gibi birçok işte kullandılar. Artık dünya bu sinyallerin gerçek zamanlı işlenmesinde daha iyi bir yola ihtiyaç duymaktadır. Çünkü zaman parametresi ile, bütün objeler hareket halindedir. Bu tez sayısal sinyal işleme'nin temellerinden ve bazı uygulamalarından bahsetmektedir. 2005 yılında hazırlanmış ve toplam 65 sayfadır. ANAHTAR KELİMELER : DSP, Sinyal işleme, Sayısal Sinyal İşleme, Sayısal Filtreler.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT We,human beings, has been created for discovering. Basic science led us to understand the world events. After we have found numbers; unlike the world, the life style has been changed shaprly. We started to define these events and then think about them clearly. Later on, we have begun to process what we learnt from the nature. Signals are öne of the discoveries. During the last century, technologist used analogue devices to manipulate some mechanical parts and understand the shape of objects, and so on. The world needs a better way to process ali the signals real time anymore. Everytbing is on moving, by the parameter time. Finally signals from them need to be extracted and processed at önce. DSP idea is the most effective way to process the signals as received and use it almost without time loss. This work is about the fundamentals and some apph'cations of Digital Signal Processing. This thesis was achieved in 2005 and covers the page of 65. KEYWORDS: DSP, Signal Processing, Digital Signal Processing, Digital Füters.