Okulöncesi eğitimde öğretmen davranışlarının çocuk gelişimine etkisi
  1. Tez No: 16813
  2. Yazar: ZÜHAL ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TANJU GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
158 İk£±J Bu araştırma, okulöncesi eğitimde öğretmenlerin gözlemlenebilen davranışlarının çocukların zihinsel ve dil gelişimi özelliklerini göstermelerinde ne dereceye kadar etkili olduklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, bu amaçla İzmir ilinde bulunan okulöncesi eğitim kurumlarından 10 kurumdaki 46 öğretmen ve bu kurumlara devam eden (3-4-5 yaşlarındaki) 56 çocuk sistematik gözlem yoluyla incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, zihinsel gelişim ve dil gelişimi özelliklerini gösterme durumu, her üç yaş grubunda da (3-4-5 yaş) beklenen düzeydedir. 3-4-5 yaş grubu çocuklarının zihinsel gelişim özellikleri ile dil gelişim özellikleri arasında olumlu yönde bir ilişki bulunmuştur. 3-4-5 yaş çocuklarının zihinsel ve dil gelişim özelliklerine ve gereksinmelerine uygun öğretmen davranışlarını, her üç yaş grubu için, öğretmenlerin çoğunluğunun gösterdiği bulunmuştur. Son olarak, 3-4-5 yaş çocuklarının zihinsel ve dil gelişim özellikleri ve gereksinmelerine uygun öğretmen davranışlarını, öğretmenlerin gösterme durumları ile çocukların159 bu gelişim özelliklerini gösterme durumları analiz edildiğinde; çocukların zihinsel ve dil gelişimlerine uygun olarak belirlenen öğretmen davranışlarını gösteren öğretmenlerin sınıflarındaki çocukların zihinsel ve dil gelişim düzeylerinin, bu özellikleri göstermeyen öğretmenlerin sınıf larındaki çocukların zihinsel ve dil gelişim düzeylerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Öğretmen davranışlarının özellikle okulöncesi çocuklarının bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleri üzerinde ne derece etkili olduğunu vurgulayan bu araştırmanın sonuçlarına dayanarak; daha fazla kitap ve broşür hazırlanması, radyo ve televizyon programları yayınlanması, ayrıca; okulöncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmen, öğretmen yardımcısı ve bakıcı anne gibi çocuklarla devamlı ilişkide bulunanların bu konuda (davranışlarının çocukların gelişimleri üzerindeki etkileri) bilinçlendirilmesi için hizmet-içi eğitim kursları, kısa seminerler yada toplantılar düzenlenmesi konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
190 Summary This research had been done (prepared) for the purpose of painting out visible behaviours of how teachers had become effective on children mental language development characteristics at pre-school education. In research» with this purpose in some pre-school education establishments in İzmir city, 46 teachers and 56 children who are attending to 10 pre-school education establishments, had been examined by systematic observation way. At the end of the research, according to datums that I got, the situation of showing mental development and language development characteristics (features) are expected (awaited) level at every three age groups too (3-4-5 ages). It has been seen that there is a positive directed connecton (contact) between mental development features and languae development features of (the children who are 3-4-5 age groups) 3-4-5 s.