Tekirdağ koşullarında ayçiçeğinin (Helianthus annuus L.) su üretim fonksiyonları
A dissertation of master thesis water-yield relationship of sunflower (Helianthus annuus L.)in Tekirdağ conditions
- Tez No: 168135
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİM ORTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ TEKİRDAĞ KOŞULLARINDA AYÇİÇEĞİNİN (Helianthus annum L.) SU ÜRETİM FONKSİYONLARI Bülent TUNA Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Halim ORTA 2005, Sayfa : 70 Jüri : Prof. Dr. A. Halim ORTA Prof. Dr. A. Nedim YÜKSEL Yrd. Doç. Dr. Abdullah KADAYIFÇI Bu çalışmada, Tekirdağ koşullarında yaygın olarak yetiştirilen ayçiçeği (Helianthus annum L.) bitkisinin su - üretim fonksiyonları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla bitkiye toplam büyüme mevsimi boyunca su ihtiyacını eksik, tam ve fazla biçimde karşılayacak şekilde sulama suyu uygulanmış, elde edilen değerlerden yararlanarak su - üretim fonksiyonu belirlenmiştir. Sonuçta, bitki su ihtiyacının tam karşılandığı konuya 533,07 mm sulama suyu uygulanmış, 730,42 mm su tüketimi ölçülmüş ve 646,42 kg/da verim elde edilmiştir. Bu değer susuz konuya göre %61 daha fazla olmuştur. Bitkinin mevsimlik su - verim ilişkisi faktörü (ky) 0,60 olarak bulunmuştur. Sulama suyu ve su kullanım randımanı sonuçlarına bakıldığında en etkin su kullanımının bitki su ihtiyacının %33'ünün karşılandığı konudan elde edildiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ayçiçeği (Helianthus annum L.), su - üretim fonksiyonları, su - verim ilişkileri, sulama suyu kullanım randımanı, su kullanım randımanı.
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT A DISSERTATION of MASTER THESIS WATER - YIELD RELATIONSHIP of SUNFLOWER (Helianthus annuus h.) in TEKİRDA? CONDITIONS Bülent TUNA Trakya University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Farm Structure and Irrigation Supervisor : Prof. Dr. A. Halim ORTA 2005, Page :70 Jury: Prof. Dr. A. Halim ORTA Prof. Dr. A. Nedim YÜKSEL Assistant Prof. Dr. Abdullah KADAYIFÇI This study was carried out to determine water - yield relationship of sunflower (Helianthus annuus L.) in Tekirdağ conditions. For this purpose, deficit, adequate and over irrigation water were applied to plant and water - yield relationship was obtained. As a result, total amount of irrigation water applied to whole growing season was 533 mm, total evapotranspiration was 730 mm and yield was 646,42 kg/da for unstressed application. Yield under non - stressed condition was much more of 61% than that of non - irrigated application. Yield response factor was determined as 0,60. Maximum IWUE and WUE were obtained from the plots where only 33% of water requirement (Si) was supplied. KEY WORDS: Sunflower (Helianthus annuus L.), water - yield relationship, yield response to water, irrigation water use efficiency, water use efficiency.