Bileşik ısı güç üretimi Tekirdağ ili çevresi uygulamaları
Combined heat and power production applications around Tekirdağ province
- Tez No: 168136
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİH ÜZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bileşik Isı Güç Üretimi Tekirdağ İli Çevresi Uygulamaları Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çorlu Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Makina Anabilim Dalı Ekonomik ve sosyal kalkınmanın gereği olarak enerji ihtiyacı devamlı artmaktadır. Artan enerji ihtiyacı; insanoğlunu bir yandan alternatif enerji kaynaklan arayışına yöneltirken, diğer yandan mevcut birincil enerji kaynaklarım daha yüksek verimlilikte kullanmaya zorlamaktadır. Birincil enerji kaynaklarını yüksek verimlilikte kullanmayı sağlayan açılımlardan birisi de kojenerasyon yani bileşik ısı güç üretim sistemleri olmuştur. Bileşik ısı güç üretimi, ısı enerjisi ile elektrik ve/ veya mekanik enerjinin aynı çevrim içinde ve eş zamanlı olarak aynı enerji kaynağından karşılanmasıdır, ikincil enerjinin bu yöntemle üretilmesi her birinin ayrı ayrı üretilmesine göre birincil enerjiden yararlanma oranım artırmaktadır. Birincil enerji kaynakları yönünden yetersiz olan ülkemizde de enerjinin verimli kullanımı büyük önem arz etmektedir. Doğalgaz ağının yaygınlaşması ile ülkemiz gündemine giren kojenerasyon sistemleri; özellikle elektrik ve ısı enerjisinin aynı anda ve yoğun olarak kullanıldığı sanayi sektöründe, güvenilir ve ucuz enerji temin etmesinden dolayı tercih edilmektedir. Bu tezde Tekirdağ ili çevresindeki sanayi kuruluşlarınca kullanılmakta olan kojenerasyon sistemlerinin teknik ve ekonomik verimlilikleri incelenerek değerlendirmeler yapılmıştır. 2004, 55 Sayfa. Anahtar kelimer : Enerji, verim, bileşik ısı-güç, kojenerasyon III
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master of Science Thesis Combined Heat and Power Production Applications Around Tekirdağ province Trakya University Institute of Science Çorlu Faculty of Engineering Department of Mechanical Engineering As a requirement of economic and social development, the energy need continuously increases. Increasing energy need, while pushing human being to search for alternative energy sources, also forces him to use existing primary enegy sources more efficiently. One of these solutions to provide highly efficient uses of primary energy sources is the co-generation, or combined heat and power production systems.“Combined heat and power production ”is to provide heat energy and electrical and/or mechanical energy in the same cycle and simultaneously from the same energy source. The production of secondary energy by this process increases the utilization ratio of the primary energy, compared to the ratio in case of production of them separately. In our country, where the primary energy sources are also inadequate, efficient use of energy is highly important. Co-generation systems, which came into our country's agenda with spreading natural gas network, are intensively preferred, due to its ability to provide safe and cheap energy, especially in industries where both electrical and heat energies are needed in the same time. In this thesis, the technical and economic efficiency of co-generation systems used in industrial plants around Tekirdağ province are examined and evaluated. 2004, 55 pages Key words : Energy, efficiency, combined heat-power, co-generation. IV