Aşırı plastik deformasyon metotlarının alüminyum alaşımlarının mekanik özelliklerine etkisi
The effect of severe plastic deformation methods on the mechanical properties of aluminium alloys
  1. Tez No: 168139
  2. Yazar: KAAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu tezde, aşırı plastik deformasyon metotlarının alüminyum alaşımlarından birinin mekanik özelliklerine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Mekanik özelliklerin değişiminde hem uygulanan aşın plastik deformasyonun hem de işlem parametrelerinin etkisi vardır. Aşırı plastik deformasyon işlemi ile nano yapılı diye adlandırılan çok ince yapılı metal malzemeler elde edilebilmektedir. Nano yapılı malzemeler, yüksek mukavemet, düşük elastisite modülü, yüksek tokluk, yüksek difüzyon aktivasyonu ve düşük sıcaklıklarda yüksek süper plastiklik özellikleri gibi beklenmeyen ancak istenen özellikler sunar. Elde edilen bu özelliklerinden dolayı şiddetli plastik deformasyon araştırmacıların artan bir hızla ilgisini çekmektedir. Aşın plastik deformasyon yöntemleri, eşit kanal açısal basma (eşit dik kesitli yanal ekstrüzyon) ve çevrimsel ekstrüzyon ve basma şeklinde sınıflanabilir. Bu çalışmada kare kesitli eşit kanal açısal basma kalıbı ve deneysel malzeme olarak 5083 Alüminyum alaşımı kullanılmıştır. Deneyler öncelikle 5083 alaşımının satın alınmış şekli ile hazırlanmış çekme ve yorulma numuneleri ile gerçekleştirilmiştir. Daha sonra eşit kanal açısal basma kalıbı yardımıyla aşın plastik deformasyon uygulanmış ve çekme ve yorulma numuneleri hazırlanmıştır. Daha sonra deforme edilen ürünlerde de çekme, sertlik ve yorulma deneyleri yapılmıştır. Deneylerde elde edilen bulgular tezin 2. kısmında verilmiştir. Daha sonra bu değerler 3. kısımda daha önce yapılmış olan benzer çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar başka araştırmalarla tartışılmıştır. Tezin sonunda ileride 5083 ve benzeri Alüminyum alaşımları ile ilgili aşın plastik deformasyon işlemi yapılacak çalışmalar için öneriler kısmı verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Aşın Plastik Deformasyon, Eşit Kanal Açısal Basma, 5083 Alüminyum Alaşımı, Yorulma Deneyi, Çekme Deneyi iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the effect of severe plastic deformation methods on the mechanical properties of one of the Aluminium alloys has been investigated. On the change of the mechanical properties, there is both the effect of severe plastic deformation that is applied and the process parameters. With severe plastic deformation process, ultra fine grain structured metallic materials which are named as nano - structured can be obtained. Nano - structured materials supplies properties such as high strength, low elasticity module, high toughness, high diffusion activation and high super plasticity at low temperatures, which is wanted but not expected. Because of these properties obtained severe plastic deformation draws attention of researchers with an increasing rate. Severe plastic deformation methods can be classified as Equal Channel Angular Pressing - ECAP (Equal Cross Section Lateral Extrusion - ECSLE) and Cyclic Extrusion Compression - CEC. In this study, square cross - sectional equal channel angular pressing die and as a test material 5083 Aluminium alloy specimen are used. Firstly tests are materialized with prepared tensile and fatigue specimen by the purchased form of 5083 alloy. Afterwards severe plastic deformation is applied by means of equal channel angular pressing die and tensile and fatigue specimen is prepared. Later, tensile, hardness and fatigue tests are made at deformed products. The inventions found in tests are given in the second part of the thesis. Then in the third part these values are compared with the similar studies that made before. The results are discussed with other researches. At the end of the thesis, suggestions part is given for the severe plastic deformation studies which can be made in the future that is related to 5083 and similar Aluminium alloys. KEYWORDS: Severe Plastic Deformation, Equal Channel Angular Pressing, 5083 Aluminium Alloy, Fatigue Test, Tensile Test