Türkiye'deki orman köyü kalkınma kooperatiflerinin yapısı
The general structure of agricultural development cooperatives in forest villages in Turkey
- Tez No: 168164
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DEKİ ORMAN KÖYÜ KALKINMA KOOPERATİFLERİNİN YAPISI Fulya ALTIN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. I.Hakkı İNAN 2005, Sayfa: 74 Jüri: Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN Jüri: Yrd.Doç.Dr. Okan GAYTANCIOĞLU Jüri: Yrd.Doç.Dr. Elman BAHAR Araştırmanın amacı; Türkiye'de bulunan orman köylerindeki Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin genel yapısını incelemek ve bu kooperatiflerin sorunlarına çözüm önerileri getirerek katkıda bulunmaktır. Araştırmaya esas olan veriler; - Orman Kooperatifleri ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla karşılıklı görüşme ile elde edilen veriler - Orman köyü kalkınma kooperatiflerine ortak olan 76 üreticiden anket yoluyla elde edilen bilgilerden oluşturulmuştur. Türkiye'de orman köylerinde kurulu bulunan tarımsal kalkınma kooperatiflerinin sayısı ve bu kooperatiflerin genel durumları hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmanın bir bölümünde bu kooperatiflerin ülke ekonomisine olan kalkılan belirtilmiştir. Orman köyü kalkınma kooperatiflerinin ülke ekonomisinde etkin rol oynayabilmesi için kooperatifçiliğin öneminin anlaşılması ve benimsenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Thesis of Master THE GENERAL STRUCTURE OF AGRICULTURAL DEVELOPMENT COOPERATIVES IN FOREST VILLAGES IN TURKEY Fulya ALTIN The University of Thrace The Faculty of Science The Dept. of Agricultural Economics Advisor: Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN 2005, Pages: 74 Jury: Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN Jury: Yrd.Doç.Dr. Okan GAYTANCIO?LU Jury: Yrd.Doç.Dr. Elman BAHAR /,. The objective of this research is to investigate the. general structure of agricultural development cooperatives located in forest villages in Turkey and to contribute to the problems of cooperatives by presenting solutions. The main data of the research is as below : - The data obtained through interviews with the institutions related to forestry cooperatives. - The data taken from 76 producers who are the members of the Agricultural Development Cooperatives in forest villages by using questionnaries. General information is given regarding the numbers and general situation of Agricultural Development Cooperatives in forest villages in Turkey. In one chapter of the research, the contributions of these cooperatives to the nation's economy are explained. The importance of cooperation should be realized and forest village development cooperatives should be adopted by the rural people so as to play efficient role in nation's economy.