Enzim inokulant kullanımının mısır silajlarında fermantasyon gelişimi ve silaj kalitesi üzerine etkileri
The effects of enzyme inoculant usage on silage quality and fermentation course on corn silages
  1. Tez No: 168163
  2. Yazar: SEROL BAYINDIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada mikrobiyal katkı maddesi ve enzim - mikrobiyal katkı maddesi ile muamelenin süt olum aşamasındaki mısır silajında fermentasyon gelişimi, silaj kalitesi ve aerobik bozulmaya direnç üzerindeki etkileri incelenmiştir. Mikrobiyal katkı maddesi olarak suda çözünebilir formda Lactobacillus plantarum ve Enterococcus faecium içeren (Pioneer® 1174-Pioneer International, Iowa, U.S.A.) katkı maddesi ve enzim-mikrobiyal katkı maddesi olarak Lactobacillus plantarum ve Pediococcus acidilacti ile birlikte amilaz içeren Maize- All (Allteck, U.K.) ürünler kullanılmıştır. Bitki materyali Kontrol (K), İnokulant katkılı grup (İ) ve enzim - inokulant katkılı grup (E-İ) olmak üzere üç deneme grubuna bölünmüştür. Katkı maddeleri, firma önerileri doğrultusunda, her iki katkılı gruba da 50 mi suda çözündürülerek 3,3 g/t dozlarda uygulanmış, katkı maddesi ilavesinden sonra materyal örnekleri 0,10 m çapmda 0,20 m uzunluğunda cam kavanozlara doldurulmuştur. Her muameleye ait 3 'er silo kavanozu fermentasyonun 2., 4., 7., 14., 28. ve 71. günlerinde açılmış ve pH, kuru madde, ham protein, amonyak nitrojen ve suda çözünebilir karbonhidratlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca son açım döneminde ham selüloz, ham kül, laktik ve asetik asit analizleri gerçekleştirilmiştir. Laktik asit bakteri sayımlan için mikrobiyolojik analizlerin de yapıldığı çalışmada, aerobik bozulmaya direnç özellikleri ana fermentasyon dönemi sonrası 7 günlük dönemde izlenmiştir. Gruplarda 71. günde tespit edilen pH, kuru madde (KM), ham protein (HP), amonyak nitrojen (NH3-N), suda çözünebilir karbonhidratlar (SÇK), ham selüloz (HS), ham kül (HK), laktik asit ve asetik asit içerikleri Kontrol, inokulant ve enzim-inokulant katkılı gruplar için sırasıyla; 3.47 ± 0.01, 3.48 ± 0.01, 3.53±0.03; % 21.68 0.35, 19.0 ± 0.00, 20.00±0.00; % 5.49 ± 0.12, 5.94 ± 0.18, 5.92 ± 0.17; 0.60 ± 0.00, 0.97 ± 0.00, 0.65 ± 0.01 g/kg KM; 21.28 ± 0.63, 20.38 ± 0.79, 19.72 ± 0.67 g/kg DM; % 27.50±1.11, 26.39±1.04, 26.47±0.85; % 5.80± 0.13, 5.42±0.08, 5.92±0.09; 1.84±0.02, 2.19±0.16, 1.67±0.14 g/kg TM; 0.62 ± 0.04, 0.65 ± 0.04, 0.51 ± 0.03 g/kg TM olarak belirlenmiştir. Kuru madde ve amonyak nitrojen içerikleri bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur ( P< 0.05 ).XI İnokulant ve enzim-inokulant katkı maddelerinin fermentasyon seyri ve silaj kalitesi üzerinde dikkate değer olumlu etkisi gözlenmemiştir. Her iki katkı maddeli grupta da aerobik bozulmaya direnç özellikleri balonundan olumlu bir etkilenme olmamıştır. Anahtar kelimeler : Laktik asit bakterileri (LAB), silaj kalitesi, aerobik bozulmaya direnç, silaj, mısır silajı.
Özet (Çeviri)
vm SUMMARY THE EFFECTS OF ENZYME-INOCULANT USAGE ON SILAGE QUALITY AND FERMENTATION COURSE ON CORN SILAGES In this study the effects of microbial and enzyme-microbial additives on fermentation course, silage quality and aerobic stability on milk stage corn silage was studied. Pioneer® 1174-Pioneer International, Iowa, U.S.A. containing water soluble Lactobacillus plantarum and Enterococcus faecium was used as microbial additive and Maize-All (Allteck, U.K.) Lactobacillus plantarum and Pediococcus acidilacti with amilaz was used as enzyme-microbial additive. Plant material was divided to three parts, as control, inokulant and enzyme-inokulant groups. In regard to company suggestions, additives were applied both of adulterated groups on dose of 3.3 g/t dissolved in 50 ml water. After adulteration, material samples were filled into glass jars in diameter of 0.10 m and in length of 0.20m. Three silo jars belonging each treatment were opened in day 2nd.,4th.,7th., 14th., 28th., and 71st. days and pH, dry matter, crude protein, ammonia nitrogen and water soluble carbonhidrat analyses were carried out. Furthermore, in the final opening age, crude cellulose, crude ash, lactic and asetic acid analyses were carried out too. Microbilogical analyses were also carried out for counting lactic acid bacterias. Aerobic stability properties were monitored in 7 days period following fermentation stage. In 71st day pH, dry matter (DM), crude protein (CP), ammonia nitrogen (NH3-N), water soluble carbonhidrats (WSC), crude cellulose (CC), crude ash (CA), lactic acid and asetic acid contents, belonging control, enzyme and enzyme-inoculant addited groups, were determined as (in order) 3.47 ± 0.01, 3.48 ± 0.01, 3.53 ± 0.03; % 21.68 ± 0.35, 19.04 ± 0.00, 20.00 ± 0.00; % 5.49 ± 0.12, 5.94 ± 0.18, 5.92 ± 0.17; 0.60 ± 0.00, 0.97 ± 0.00, 0.65 ± 0.01 g/kg DM; 21.28 ± 0.63, 20.38 ± 0.79, 19.72 ± 0.67 g/kg DM; % 27.50 ±1.11, 26.39 ± 1.04, 26.47 ± 0.85; % 5.80 ± 0.13, 5.42 ± 0.08, 5.92 ± 0.09; 1.84 ± 0.02, 2.19 ± 0.16, 1.67 ±DC 0.14 g/kg TM; 0.62 ± 0.04, 0.65 ± 0.04, 0.51 ± 0.03 g/kg TM.