Çok amaçlı tasarım problemlerinin genetik algoritma ile optimizasyonu
Optimization of multi objective systems via genetic algorithm
- Tez No: 168229
- Danışmanlar: PROF.DR. FERRUH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Genetik Algoritmalar simule ortamda varolan bir evrim biçimidir. Optimizasyon problemlerinde sıkça kullanılan Genetik Algoritmaların ele alındığı bu çalışmada, çok amaçlı bir optimizasyon problemi (en iyi çevrim oram ve minimum diş sayısı için dişli mekanizmasının optimizasyonu ) için bilgisayar programı yazılmış, genetik algoritma adımlarından çaprazlama ve mutasyon süreçleri için katsayı değişimlerinin problem üzerine etkileri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Genetik Algoritmalar, Evrim, Dişli Mekanizması, Çok Amaçlı Sistemler, Çaprazlama Katsayısı, Mutasyon Katsayısı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Optimization of Multi Objective Systems via Genetic Algorithm Genetic Algorithms are evolutionary approaches where exist in a simultanary envoriment. In this study,a computer programme for a multi objective optimization problem (achiving a specific gear ratio between the driver and the driven shafts and obtaining minimum number of theets.) has been written in order to examine the effect of change of both mutation and crossover probability on the problem. KEYWORDS: Genetic Algorithms, Evolution, Gear Compound, Multi Objective Systems, Mutation Probability, Crossover Probability.