Anti-lock brake system
Anti blokaj fren sistemi
  1. Tez No: 168289
  2. Yazar: REMZİ HAKAN BİLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET ANTİ BLOKAJ FREN SİSTEMİ Fren sistemleri, otomobillerin başlangıcından itibaren üretilmekte ve geliştirilmekte. Fren sistemlerinin en büyük kilometre taşı antiblokaj fren sistemidir; bu sayede elektronik de fren sistemlerine entegre olmuştur. Kaygan ve ıslak zeminlerdeki kritik sürüş koşullarında, sürücü panik fren yaptığında, ABS sistemine sahip olmayan otomobilde tekerlekler bir anda kilitlenebilir ve otomobilin kontrolü imkansızlaşabilir. Kritik sürüş koşullarında ABS sistemine sahip otomobillerde sert fren yapıldığında tekerlekler kilitlenmez ve aracın stabilitesi korunmuş olur; ve kontrol edilmesi de kolaylaşmış olur. Bu tez, ilk önce temel araç dinamiğinin frenlere, ivmelenmeye ve dönüşlere olan etkilerini, daha sonrasında ise ABS sisteminin arka planlarını ve değişken yol ve zemin koşullarına göre gerçekleştirilrniş olan simulasyonlarının anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANTI-LOCK BRAKE SYSTEM Braking systems have been continuously developed and improved throughout the history of the automobile. Higher speeds made possible by advances in engine design and improved chasis, suspension and tire technology have demanded similar enhancement of the braking system. A major mile stone in braking-system development was the introduction of the antilock braking system or ABS. This marked the entry of electronics into braking systems. In critical driving situations on slippery or wet roads, or when the driver suddenly hits the brakes (due to the appearance of an unexpected obstacle, or due to other road users making mistakes), without ABS the wheels can lockup during braking so that the vehicle is no longer steerable and goes into skid. It can even leave the road. In such situations, ABS prevents wheel lockup so that the vehicle remains steerable and the risk of skidding is considerably reduced. This thesis first of all describes the basic principles that govern vehicle dynamics along with their effects, on braking, accelerating and cornering response. We then delve into ABS system background and simulate the system on dry asphalt, wet asphalt and icy asphalt and then compare the results by simulating quarter car model without ABS braking. Also, you can find the simulations of braking with and without ABS while cornering on a dry asphalt.