ABS (Anti Lock Brake System) etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
An Experimental study on the effects of ABS
  1. Tez No: 68108
  2. Yazar: MUZAFFER HAKAN YARDIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DURAN ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ABS (ANTI-LOCK BRAKE SYSTEM) ETKİLERİNİN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Muzaffer Hakan YARDIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Taşıt frenleme performansını geliştirmeye yönelik en önemli sistemlerden birisi Antilock Braking System (ABS)'dir. Aktif emniyet sistemi olarak kabul edilen bu sistem, her türlü yol ve sürüş şartlarında taşıt kararlılığı da sağlamaktadır. Taşıllarda frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesinin olumsuz etkileri bilinmektedir, özellikle kaygan yollarda yapılan panik frenleme, hem durma mesafesi kontrolünü ve hem de direksiyon kontrolünü ortadan kaldırmaktadır. Emniyetli bir frenleme amacıyla ticari taşıtların yanı sıra binek taşıtlarında da yaygın olarak ABS kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar, ABS kullanılan taşıtlarla ABS kullanılmayan taşıtların fren performansı ve taşıt kararlılığı yönünden farklılıklarını ortaya koymaktadır. Yapılan bu deneysel çalışmada, hidrolik basınç regülatörü gibi çalışan bir anti blokaj sisteminin etkileri araştırılmıştır. Deneyler, bu sistemin özellikle kaygan yol şartlarında panik frenlemede etkili olduğunu, ancak kuru yol şartlarında frenleme performansım düşürdüğünü göstermektedir. Bilim Kodu : 225.06.01 Anahtar Kelimeler : Frenleme, ABS, Kararlılık, Fren Performansı,Taşıt Sayfa Adedi :80 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
AN EXPERIMENTAL STUDY ON THE EFFECTS OF ABS (ANTT-LOCK BRAKE SYSTEM) (M.Sc. Thesis) Muzaffer Hakan YARDIM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT One of the most important development to improve vehicle braking performance is Antilock Braking System (ABS).It is known that locked wheels of a vehicle during braking have undesirable effects. Especially in case of panic braking in wet and slippery roads, the vehicle would be out of control. ABS has been used for safety stopping in passenger cars as well as commercial vehicles. Researches showed that the differences between the vehicles with and witout ABS in related to the stopping distance and stability. In this experimental study, the effects of anti blockage system worked as hydraulic regulator have been investigated. The results showed thad the system would be effective for especially slippery roads with panic braking but it reduces brake performance on dry road coditions. Science code :225.06.01 Key Words :Braking, ABS, Stability, Brake performace, Vehicle Page number :80 Adviser : Doç.Dr.Duran ALTIPARMAK