Farklı ABS (anti-lock brake system) fren sistemlerinin performansının belirlenmesine yönelik test metodolojisinin geliştirilmesi
Development of test methodology to determine different ABS (anti-lock brake system) performance
- Tez No: 245562
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
ABS (Anti-lock Brake System) performansını analiz edebilmek için frenleme basınç verilerinin doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde elde edilmesi gerekir. Yolda yapılan fren performans testlerinde her zaman aynı şartlarda tekrarlanabilir veri alınması oldukça zordur. Farklı kontrol tekniklerine sahip araçlarda frenleme parametrelerinin değişimlerini incelerken ölçülen değerlerin aynı şartlarda elde edilmesi çok önemlidir. Özellikle farklı zemin şartları ve bölünmüş yol testleri, ABS kontrol tekniğini inceleme açısından büyük önem arz etmektedir.Bu çalışmada laboratuar ortamında oluşturulan, farklı şartların test edilebildiği bir test sistemi ve cihazı geliştirilmiştir. Bu sistem ile ABS donanımlı araçlarda frenleme basınç ve pedal kuvvet verileri alınarak, analizler yapılmış ve fren etkinliği bu veriler ışığında değerlendirilmiştir. Geliştiren test sisteminde 3 farklı aracın ABS performansları test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Analysis of ABS (Anti-lock Brake System) performance requires reliable and repeatable recordings of brake pressure data. On road tests, it is very difficult to obtain repeatable test conditions. In the investigation of brake system variables for vehicles with differing brake systems, test procedures require some parameters to be kept constant. In particular, testing of ABS control strategies require the use of different road surfaces and µ-split conditions.In this study a laboratory test system is developed and prototyped. The test system allows brake tests to be carried out under various realistic and repeatable road and vehicle dynamic conditions. Three vehicles with different ABS are tested and their, ABS performances are evaluated using the data from the developed test system.