TURBAN A.Ş. konaklama işletmelerinin maliyet fonksiyonları 1988 yılı işletme istatistiklerinin ekonometrik bir analizi
- Tez No: 16834
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN IŞIN DENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada T.C. Turizm Bankası'na ait konaklama işletmelerinin yeni hukuki statülerine geçmeden önceki son faaliyet yılı olan 1988'deki maliyet, ortalama fiyat ve gelir verileri, bir kesit analizi çerçevesinde ma liyet fonksiyonları tahminlerinde kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, bir yan dan polinomial maliyet fonksiyonlarını ve öte yandan üretim fonksiyon larından türetilmiş değişir maliyetli arz fonksiyonlarını kullanarak oluşturulan 140 kesit hipotezinin sonuçlarını karşılaştırmalı olarak incele mek ve bulgulardan, şimdi de özelleştirme yoluna gidilecek işletmelerin yeni sahiplerine nasıl bir maliyet ortak yapısıyla devrolacaklarını ortaya koymaktır. Ayrıntılı sonuçlar, genelde bu işletmelerin, bulundukları yöresel pa zarlarda oligopolist hüviyetiyle faaliyet yaptıkları, satılan yatak ölçeğine göre azalan verimler kanununun geçerli olduğu miktar düzeylerinde de bu lundukları ve fakat bir holding çerçevesinde faaliyet göstermenin maliyetler yönünden getirdiği dışsal ekonomileri kullandıklarını, piyasa operasyon larında fiyat ve değişir maliyetler arasındaki ilişkileri gözönünde tuttuk larını göstermiştir. Sonuçlar, TURBAN A.Ş. uzmanlarının geleceğe yönelik işletme tahminlerinde kullanılabileceği gibi, bu halleriyle, özelleştirme sürecinde sağlıklı işletme yapılarının devralacağı izlenimini vermektedirler.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The present work deals with the 1988 cost function estimates of hospitality establishments of Turkish Tourism Bank Inc. 1988 being the last year before the legal status of the Bank ceased to exist.The aim of the study is to make a comparative investigation of 140 cross-section hypotheses resulting from the polynomial cost functions and production function oriented supply functions, in order to observe the main characteristics of the overall cost structure of these establishments that will nowadays be subjected into a process of privatisation. Detailed results reveal that the mentioned establishments behave as oligopolist members of their respective markets, are subject to decreasing returns to scale but also benefit from cost saving external economies through mutual, action, determine their prices due to strong price-variable cost relationships, and prove long-run stability in significant results. The results are also conclusive for TURBAN Inc. experts in their forecasts, and indicate in general that the establishments will be attractive investment opportunities in the coming process of privatisation.