Hidroksiapatit kristalizasyonunun diblok kopolimerlerle kontrolü
Control of hydroxyapatite crystallization by diblock copolymers
- Tez No: 168344
- Danışmanlar: PROF.DR. MUALLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Suda çözünen kimyasal bileşenler kimyasal kompleksler oluşturabilir, katı fazlar halinde çökebilir, sistemden gaz olarak ayrılabilir ya da belirli yüzeylerde adsorbe olabilir. Kimyasal denge yaklaşımı, bu kimyasal etkileşimleri kolay bir şekilde anlamak için bir çözüm sunar. Bu çalışmada, sulu sistemlerle ilgili çeşitli hesaplamaların yapılmasında kullanılan, kullanımı kolay güçlü bir kimyasal denge modelleme sistemi olan MINEQL+ programı ve program uygulaması detaylı olarak anlatılmıştır. Kalsiyum oksalat ve kalsiyum fosfat çözeltilerindeki dengeler incelenerek, ilgili deneysel şartlardaki çözeltilerin iyonik kuvvet, Gibbs serbest enerjisi değişimi, çözelti aşın doygunluğu, doygunluk indeksi ve relatif aşın doygunluk değerleri MENEQL+ programı vasıtasıyla hesaplanmıştır. Deneysel değerler ile program sonuçlarının karşılaştırılmasıyla polimerlerin hidroksiapatit kristalizasyonuna olan etkileri incelenmiştir. Anahtar Kelimeler :Hidroksiapatit kristalizasyonu, kalsiyum oksalat kristalizasyonu, kimyasal denge modellemesi, polimerler, inhibitörler. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Chemical components that are dissolved in water may form chemical complexes, precipitate as solid phases, evaporate from the system or adsorb onto particular surfaces. The chemical equilibrium approach offers a solution to unterstand these chemical interactions easily. In this study, the information was given about MNEQL+ program which is powerful and easy to perform chemical equilibrium modeling calculations. The possible equilibria was investigated for calcium oxalate and calcium phosphate solutions. The ionic strength, change in Gibbs free energy, solution supersaturatiön, saturation index and relative supersaturation values were calculated by using MINEQL+. The effect of polymers on hydroxyapatite crystallization was investigated by comparing the experimental values with program results. Keywords : Hydroxyapatite crystallization, calcium oxalate crystallization, chemical equilibrium modeling, polymers, inhibitors. x