Elektrik güç sistemlerinde ark fırını harmoniklerinin incelenmesi
Harmonic analysis of arc furnaces in electrical power systems
- Tez No: 168369
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Elektrik Ark Fırınları temeli iki-faz-hurda, arasında oluşan elektik arkının 3000-4000°C'lik ısısından yararlanarak ergitme işleminin yapılmasına dayanır.Bu işlemlerden dolayı Elektrik Ark Fırınlarının gerilim-akım karakteristikleri non-lineerdir.Bu nedenle ark fırınlarının akımının harmonik bileşenler içerir.Bu da şehir şebekesinde enerji kalitesizliğine yol açar.Bu kalitesizliğin elimine etmek için ark fırını hannoniklerinin belirlenmesi ve filtrelenmesi gerekmektedir. Bu amaçla önceki çalışmalar ayrıntılı olarak incelenmiştir.Bu inceleme farklı bir yaklaşım yapılabilmesi için bir ön adım olmuştur. Enerji kalitesizliği ve harmoniklerle ilgili tanımlamalar yapılmıştır.Şebekede yarattığı problemler kısaca açıklanmıştır. Ark fırınlarındaki harmoniklerin analizi ve modellenmesi MATLAB Simulink programı ile yapılmıştır.Böylece ark fırını prosesinin tam olarak analiz edilmesi sağlanmıştır. Sayısal uygulamada Kroman Çelik tesisleri incelenmiş, tesise ait harmonik ölçüm sonuçlan verilmiştir.Tesisin tek hat şeması MATLAB Simulink programına uyacak şekilde basitleştirilmiştir.Tesisin harmonik simülasyonu gerçekleştirilmiş, ark fırınları modellenmiştir. Oluşturulan ark fırını simülasyonu ile enerji kalitesizliğine yol açan ve sadece kendi prosesini etkilemekle kalmayıp diğer sistemlere de zarar veren,ark fırını harmoniklerinin analizi gerçekleştirilmiştir. Sistemin modellenmesi özellikle filtreleme ve kompanzasyon işlemleri için bir ön adım oluşturmaktadır. Böylece gerekli işlemler yapılarak özellikle 3. 5. ve 7. harmonikler kontrol altına alınabilecektir. Anahtar Kelimeler : Ark Fırınları, Harmonikler, MATLAB Simulink modeli. JÜRİ: 1. Yrd.Doç.Dr.Recep YUMURTACI(Danışman) Kabul tarihi: 04.03.2005 2.Prof.Dr. Celal KOCATEPE Sayfa sayısı: 200 3.Doç.Dr. Hakan ÜNDİL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Basics of Electric Arc Furnaces are relied on electric arc that is formed between two phases and scrap at 3000-4000°C by melting. Because of this melting, voltage-current characteristics of Electric Arc Furnaces are non-linear. For this reason, current of electric arc furnace are composed of harmonic components. These harmonic components causes lack of quality in utility. To prevent this lack of quality, arc furnace harmonics must be determined and filtered. For that purpose, former studies are researched in detail. This forms a first step for a different approach. Definitions are made for lack of quality in Energy and Harmonics. Problems in utility are shortly mentioned. The analysis and modeling of arc furnace harmonics are made by MATLAB Simulink program. In this manner, analysis of arc furnace proses completely provided. In numerical application, Kroman Steel installation are studied, result of harmonic measurements are given. Single line diagram of installation are simplified for MATLAB Simulink program. Harmonic simulation of installation and model of arc furnace are carried out. Harmonics of Arc furnace, not only effect own system but also cause lack of quality in utility, are carried out by Arc furnace simulation. Modeling of system are formed a first step for filtration and compensation. In this way, 3., 5. and 7. harmonics are going to be taken under control.