Faz değişimlerinde basınç kayıplarının incelenmesi
The analysis of pressure drops in phase changes
- Tez No: 168470
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABİHA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Endüstride petrokimyasal santral boyler ve konderserleri, soğutma ve klima cihazları, nükleer reaktörler ve ısı pompaları gibi pek çok sistem, faz değişimlerine göre çalışmakta veya faz değişiminden hem fiziksel hem de ekonomik yönden olumsuz olarak etkilenmektedir. Çünkü yapılan çalışmalar sonucunda faz değişiminden kaynaklanan basınç kayıplarının, hem daha güçlü bir pompa satın alınmasına, dolayısıyla cihaz ve elektrik masraflarının artmasına hem de belli bir değerden sonra boğulma yaratarak boru malzemesinde hasar meydana gelmesine neden olduğu gözlemlenmiş ve bunların kontrol altında tutulmasına çalışılmıştır. Bu çalışmada, kaynama halinde çeşitli korelasyonlar kullanılarak basınç kayıpları hesaplanmakta ve sonuçlar bazı kaynaklardan elde edilmiş deneysel datalarla kıyaslanmakta olup amaç deneysel datalara en yakın sonuçlan elde etmektir. Çalışma sunulurken önce akım şekilleri ve temel denklemlerden sonra da hesaplamalarda kullanılan korelasyonlardan bahsedilmiş, Heterojen Model baz alınarak hesap yapılmış ve bulunan sonuçlar;“Basınç kaybı - kütlesel akı”,“Basınç kaybı - kuruluk derecesi”ve“Tahmin edilen basınç kaybı - ölçülen basınç kaybı”adlı grafiklerde çeşitli kaynaklardaki deneysel datalarla karşılaştırılmıştır. Yapılan hesaplamalarda Baroczy metoduyla bulunan değerlerin, G = 201,3 kg/m2s'lik kütlesel akı için ölçülmüş olan 23400 Pa'lık basınç kaybı değeri hariç, ölçülmüş diğer tüm deneysel datalara yaklaştığı gözlemlenmiştir. Ayrıca,“Basınç kaybı - kütlesel akı”grafiğinde artan kütlesel akıya bağlı olarak basınç kaybı da artmakta olup“Basınç kaybı - kuruluk derecesi”grafiğinde ise artan kuruluk derecesine bağlı olarak basınç kaybı hızlı bir şekilde artıp maksimum yaptıktan sonra azalmaktadır.“Tahmin edilen basınç kaybı - ölçülen basınç kaybı”adlı grafikte ise gerçeğe en yakın sonuçlar +%20 ile -%20 aralığında kabul edilmekte buna göre G = 398,74 kg/m2s ve G - 203,78 kg/m2s'lik debilerde gözlemlenen basınç kayıpları bu aralıkta kalmaktadır. Anahtar Kelimeler : Basınç kaybı, kütlesel akı, kuruluk derecesi, faz değişimi, maliyet. xııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's industry, many systems like petroleum-chemical plant boilers and condensers, cooling and air - conditioning units, nuclear reactors and heat pumps, work according to phase changes or can be effected by the phase changes from the viewpoint of both physical and economics. Because in the previous studies, it was observed that pressure drops due to phase changes caused not only more powerful pumps to be purchased, but also damage to be created in the tube material during profiteering after a certain value and all of these were tried to keep under control. In this study, pressure drops are calculated using various correlations during boiling and results are compared with experimental values obtained from the literature while it is aimed to obtain the nearest results to experimental values. In the presentation of the work, first flow patterns and fundamental equations were discussed then the correlations used in calculations were debated. After that, calculations were carried out using Seperated Model and the results were compared with the experimental values obtained from the literature in the charts with the names of“Pressure drop - mass velocity”,“Pressure drop - vapour quality”and“ Guessed pressure drop - measured pressure drop”. In the calculations, it was observed that the values obtained with Baroczy method correlated other all measured experimental values except the pressure drop value 23400 Pa measured for the mass velocity with value of G = 201,3 kg/m2s. Also, in the chart with the name of“ Pressure drop - mass velocity”, pressure drop increases depending on the increasing mass velocity. On the otherhand, in the chart with name of“Pressure drop - vapour quality”, pressure drop decreases after increasing quickly up to the maximum point. In the chart with the name of“Guessed pressure drop - measured pressure drop”as for, the results nearest to reality are recognized in the region of +%20 and -%20 and according to this, the pressure drops observed in the mass velocities of G = 389,74 kg/m2s and G = 203,78 kg/m2s remain at this region. Keywords : Pressure drop, mass velocity, vapour quality, phase change, cost. xrv.