Soyut-somut sentezinde çevre, mekan ve form
  1. Tez No: 16849
  2. Yazar: SİBEL KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞADAN BEZEYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
*p- ÖZET Yapılan eserlerde soyut-somut sentezi doğrultusunda çevre, mekan ve formun kişisel yorumla ele alınarak bir yaratmaya gidilmiştir. Duy gu, düşünce ve heyecanların sanat yapıtına katkıları önemli ölçüde dir. Resimlerdeki Sürrealist-fantastik üslubtaki duygusal atmosfer bizi kendi içine çekmekte ve yapıtla bütünleşmemizi sağlamaktadır. Bu Bü tünleşme sadece yapıtlardaki duygusal atmosferden kaynaklanmamakta, Renklerin ve hareketin çekiciliği insanla eserlerdeki formların bü tünleşmesini sağlamaktadır...t v m
Özet (Çeviri)
SUMMARY In works of art which emphasize the synthesis of abstract-concrete; environment, space and form is taken up with individual interpreta tion. Thfecontruhition of thoughts, feelings and excitement to the works is considered as an important factor. İn paintings emotional atmosphere attracts us in terms of a Surrealis tic-fantastic style and so it is easy to become integrated with a work of art. This integration doesnt arise from this emotional atmosphere merely, and also the attraction of the colour and motion supply the integration of forms in works of art. IV