Kondenser deney sisteminin ön hesaplarının ve kalibrasyon deneylerinin yapılması
Making pre-calculations and calibration experiments of the condenser experimental setup
- Tez No: 168509
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Küresel ısınma ve Ozon tabakasındaki delik dünyamızın karşı karşıya kaldığı en büyük çevre sorunlarındandır. Soğutma makinelerinde kullanılan CFC içerikli soğutucu akışkanlar bu çevre sorunlarının en büyük nedenlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Bundan dolayı, birçok devlet uluslararası bir anlaşmaya imza atarak, bu gazların kullanımım azaltma yoluna gitmişlerdir. Bu çalışmada, yatay pürüzsüz boru içerisindeki yoğuşma esnasında ısı taşınım katsayısının ve basınç düşüşünün hesaplanmasına yönelik literatür araştırması yapılmıştır. Literatür araştırması sonucunda incelenmiş olan ısı taşınım katsayısının hesaplanmasına yönelik bağıntılar birbirleri ile karşılaştırılmış, sonuçlar tablo ve grafikler halinde verilmiştir. CFC gazlarının alternatiflerinden birisi olan R600a soğutucu akışkanının, yoğuşturucular da, yoğuşma esnasında meydana gelen ısı taşınım katsayısının ve basınç düşüşünün incelenmesine olanak verecek bir deney tesisatı tasarlanmıştır. Deney tesisatının tasarımında, deney tesisatım oluşturan parçaların belirlenmiş ve bu kısımlar ile ilgili boyut ve kapasite hesaplan yapılmış ve tesisattaki bazı kısımları imalatı da gerçekleştirilmiştir. Tesisattaki cam kısımların sızdırmazlık testleri ile tesisatta kullanılan basınç, sıcaklık ve debi ölçüm cihazlarının kalibrasyonları yapılmıştır. Deney tesisatında tasarım aşamasında ve ölçüm cihazlarının kalibrasyonları konusunda dikkat edilecek olan hususlar, izlenecek yöntemler ve önerilerde sonuç kısmında belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler : Basınç düşüşü, kalibrasyon, R600a, yoğuşturucu,, yoğuşmada ısı taşınım katsayısı,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Global warming and the hole of ozane layer the most important environmental problems of the world. Ozone depletion and global warming results from chemicals containing chlorine, such the chlorofiuorocarbons (CFC's) used in industrial solvents, dry cleaning, air conditioners, and refrigerators. Nations gathered at the United Nations Conference on the Environment and Development, focusing on the interconnection between environmental destruction, industrialization, and poverty. This study summarizes the literature on calculation of heat transfer coefficients and pressure drops while condensation occurs inside horizontal smooth tubes. According to research the correlations which were used to compute heat transfer coefficients were compared with each other and the results were represented by using charts and tables. An experimental setup was designed to analyze condensation heat transfer coefficients and pressure drops of the R600a that is one of the alternative gases of CFC gasses inside smooth horizontal tubes of condenser. In the design step of the experimental setup, first of all components of the setup were delineated and dimention and capacity of these were calculated. Also some of these were produced. Impermability of the glass parts of the setup were tested and pressure, temperature and flow measuring devices were calibrated In conclusions, important points of designing setup and calibrating tools were explained. Keywords : Calibration, Condenser, Condensation Heat Transfer Coefficients, Pressure Drop, R600a XI