Plastik şekillendirme kalıpları ve malzeme seçim kriterleri
Plastic forming dies and criterion of materials selection
- Tez No: 168526
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalışmada günümüzün en çok kullanılan malzemelerinden olan plastiklerin talaşsız imalat metotları, bunlar arasında ağırlıklı olarak enjeksiyonla kalıplama ve bu işlemde kullanılan kalıp, kalıp malzemeleri ve üretimi incelenmiştir. Çalışmanın başlangıcında plastiklerin talaşsız şekillendirilme yöntemlerinden ve geniş biçimde de enjeksiyonla kalıplama işleminden bahsedilmiştir. Bu yöntemlerde parça üretimde en büyük rolü oynayan parça kalıptır. Enjeksiyon makinesiyle bir ürün imal etmek için ürün yapışma uygun kalıp kullanılması şarttır. Doğru tasarlanmış, doğru malzeme seçimi ve işleme yöntemleri uygulanmış kalıp ile çok yüksek üretim rakamlarına ve kaliteli ürünlere ulaşılabilir. Kalıp yapımında ana faktörler olan işleme yöntemleri ve malzeme seçim kriterleri de çalışmada ele alınmıştır. Deneysel çalışma kısmında ise, kalıp yapımında kullanılan hasarlı ve hasarsız parçaların kimyasal analizleri, sertlik testleri ve mikroyapı fotoğrafları çekilerek incelenmiş ve yorumlanmıştır. Üretilecek parça tasarımının kalıp şekillendirme yöntemiyle bununda malzeme seçimi, maliyet, ürün kalitesi ve kalıp ömrüyle ilişkili olduğu tespit edilmiştir. 4nahtar Sözcükler : Plastik şekillendirme, Plastik kalıpları, Enjeksiyonla kalıplama. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study machining methods of plastics,today's most commonly used material, were ietermined.Among this methods, mainly injection molding and mold which is used in this process, mold equipments and also production of these molds had been searched. At the beginning of this study, machining methods and on a large scale injection molding were mentioned. In part production with these processes the most important part is compenent mold.to jroduct a produce with injection machine, a mold which fits to product must be used. With a ligh production efficiency ratio, high quality products can be produced by a correct designed, correct metarial chosen and right production processes applied to mold. Also the main factors of nold production, die forming process and material selection criterions were determined. tn the experimental study, chemical analysis and hardness test of damaged and nondamaged parts were determined and commented with taking microstructure photos of these parts. Relation between the effect of the product design going to be produced and mold processing method which is also related with material selection, cost, product quality and mold life was determined. Keywords : Plastic Processing, Plastics Mold, Injection Molding vıı