Manufacturing of polymer/metal macro composites by plastic injection molding and investigating the effects of process parameters
Plastik enjeksiyon yöntemi ile polimer/metal makro kompozitlerin imalatı ve işlem parametrelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 418381
  2. Yazar: BURAK YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİGÜL EKŞİ ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Farklı türden malzemelerin kombinasyonu ile hazırlanan hibrid yapıların üretimi günümüz dünyasında önem taşımaktadır. Makro kompozit olarak da adlandırılan bu hibrid yapılardan özellikle polimer/metal makro kompozitler, havacılık ve otomotiv sanayinde gelişmiş özellikleri sebebi ile yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada, geleneksel plastik imalat yöntemlerinden plastik enjeksiyon kalıplama yöntemi, plastik enjeksiyon şekillendirme (plastic injection forming, PIF) yöntemine dönüştürülerek polimer/metal sandviç yapıların tek aşamada üretilmesi amaçlanmıştır. Bu yöntemde, metalin şekillendirilmesi ve metal-polimer adhezyonu tek adımda gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmada PIF için özel olarak tasarlanmış dikdörtgen gravürlü bir kalıp kullanılmıştır. Sandviç yapının metal kısmı için 75x115x1.5 (mm) alüminyum plakalar kullanılmıştır. Enjekte edilen polimer için ise polistren, polipropilen ve elstomer takviyeli polistiren gibi bir çok polimer malzeme tercih edilmiştir. Farklı enjeksiyon basınçları altında alüminyum plakaların şekillendirilebilirliği incelenmiştir. Yüzeyler arasında adhezyonun sağlanması için plakalar ve polimer arasında adhesif malzeme uygulanmıştır. Polimer /metal makro kompozitlerin eğme dayanımının ve sehim miktarlarının tespiti için 3- nokta eğme testi uygulanmıştır. Elde edile sonuçlara göre, polimer/metal makro kompozitlerin tek adımda üretilmesinde, plastik enjeksiyon şekillendirme yönteminin tatmin edici sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Manufacturing of hybrid materials in the combination of different materials gains great importance nowadays. These hybrids are also called macro composites and especially, polymer/metal macro composites are representative of this kind of unique combination to achieve improved quality of products in some fields such as electronics, automotive and aerospace. In this study, a method for manufacturing polymer/metal sandwich structure is presented in which traditional plastic injection machine was converted to plastic injection forming (PIF). In this method, deforming of the metal and adhering the metal with polymer was done in one step. In the experimental study, a special mold within rectangular cavity was used in the PIF process. Aluminum (Al) plates with dimensions of 75x 115 x 1.5 (mm) were used as the metal part of the structure. The injected polymers were various types of polymers such as polystyrene, polypropylene and elastomer added polystyrene. The deformability of the aluminum plates were examined under different injection pressures. In order to provide adhesion between metal and polymer, an adhesive was applied on the metal plate prior injection molding. 3-point bending test was applied to determine the flexural strength and maximum deflection of the metal/polymer macro composites. The obtained results showed that plastic injection forming was acceptable for manufacturing polymer/metal macro composites in one step.