One dimensional nonlinear seismic response analysis of horizontally layered soil deposits
- Tez No: 1686
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET YATAY KATMANLARDAN OLUŞAN ZEMİN TABAKALARININ TEK BOYUTLU DO?RUSAL OLMAYAN SİSMİK DAVRANIŞ ANALİZİ Sonlu farklar vontemi ile doğrusal olmayan zemin davranışı sunulmuştur. Formulasyonlar, mutlak ve bağıl parametrelere bağlı davranışları cozumlevebilecek bir BASIC bilgisayar programına uygulanmıştır. Program geçerliliğini sağlamak üzere çözümleri önceden sağlanmış örnekler üzerinde çalışılmış ve elde edilen değerlerle karşılaştırma yoluna gidilmiştir.' Elastik ve plastik sönümlü bünye denklemleri sunulmuş ve doğrusal olmayan çözümlerin gerilme düzeyine uygun semin parantezlerinin seçildiği hiperbolik modelin gerekliliği anlatılmıştır. Sonlu aralıklardaki malzeme- özellikleri, bünye denklemlerinin teğetleri olarak alınmış ve bulunduklar! aralık içinde sabit kabul edilmişlerdir.. * Son olarak, sonlu noktalarda tanımlanmış gerilim devamsızlıkları sürekli modellerle karsılastırılmis ve geçerliliği sunulmuştur. av
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ONE DIMENSIONAL NONLINEAR SEISMIC RESPONSE ANALYSIS OF HORIZONTALLY LAYERED SOIL DEPOSITS UCKAN, M. Eren M.S. in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mustafa ERDIK Assoc. Prof.Dr. Yeraer ÖZKAN Nonlinear dynamic ground response computations are presented by using finite difference formulations. The formulations are adopted to a BASIC program which permits the response computations in absolute or relative parameters. The program reliability is maintained by comparing the results of the present study with the solutions of the previously studied example problems. Viscoelastic, elastoplastic constitutive relations are introduced and the need for using hyperbolic models are. mentioned where, nonlinearity is treated by selecting strain compatible soil properties such as shear stiffness and viscous coefficient. Stepwise material properties are taken as the instanteous slopes and assumed to be constant within the given time interval. Finally, by using a proper analogy, stress drops at the discrete points are compared with the corresponding continous model and the discrete system validity is introduced. 1X1