Beyşehir Gölü'nün komşu havza akımlarına olan etkilerinin araştırılması
- Tez No: 168629
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Ban otuz yıldan bu yana, Beyşehir gölü, komşu havzalarda, özellikle Manavgat ve Köprüçay havzalarında meydana gelen ak ıra -fazla sı için bir kaynak olarak düşünülmüştür. İnceleme alanı, ülke ekonomisi acısından büyük bir öneme sahip büyük hidrotaknik yapı ve projelerin bulunduğu Orta- Batı Taros bölgesinde yer almaktadırlar. Beyşehir gölü ile komşu havza akımları arasındaki etkileşimin araştırılması amacı ile sayısal hidronseteorolojik verilerin istatistiksel analizleri yapılmıştır, Beyşehir gölünden karstik kanal ve düdenler yolu ile kaçan su miktarının saptanması amacı ila su bütçesi hesaplamaları sağlıkla bir şekilde, 23 yıllık bir dönesi için aylık bazda yapılmıştır. 3 Gölden ortalama olarak 5 ir /s lik bir. kaçak olduğu saptanmıştır. Ancak bu rakkası yağışlı ve kurak dönemlerin birlikte alındığı 23 yıllık bir dönemin ortalamasıdır. 8ta yandan, yağışlı dönemlerde seviyenin yükselmesi ile kaçak miktarının 28.7 3 a /s ye varabildiği görülmüştür. Seviye-kaçak miktarı ilişkisinden kaçakların ancak seviyenin 1123 a kotuna ulaştığı andan itibaren önemli boyutlara ulaştığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 S U M M A R Y Since the last thrsa decades, the Beyşehir lae has been thought to be f h, source of the ezsess flow accaring in the adjacent basins, particularly in Manavgat and Köprüçay basin, Beyşehir lake basin and the above mentioned adjacent basins take place in the Central -Western Taurus region where most of the hydrotechni cal constructions and projects exist which are of great importance froa the standpoint of the scbncisic development of the country, A statistical approach was employed to analize the numerical hydrosteteoralogical data in investigating the interactions between the Beyşehir lake aid the flaw in. the adjacent basins. Katar budget computations with accuratly determined and/or recorded components were siade to have an idea on the amount of the leakage from the lake through the karstic channels and sinkholes. This was laads on monthly basis for a period of 23 years. The lake is leaking water of 5 n /s. This figure is the avarage of a period of 23 years including dry and wet periods together which gives a global idea about the leakage, However, it is found that leakage fnay reach up to 28.7 n/s as the level rises during the wet period. The relation between the level and the leakage showed that leakage increases with the increasing level and it stops when the level drops down to 1123 a. altitude.