Farklı kökenli patates çeşitlerinin Çukurova bölgesinde turfanda olarak yetiştirilebilme olanakları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 168630
  2. Yazar: SERAP ŞENOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
IV ÖZ Çukurova Bölgesinde turfanda olarak yetiştirilebilecek erkenci ve yüksek ürün veren çeşitlerin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırmada 13 patates çeşidi denemeye alınmıştır, üç tekerrürlü olarak kuru koşullarda yürütülen deneme sonucu en düşük küçük yumru oranı Jetta, en yüksek büyük yumru oranı Empire, en yüksek bitki basına yumru ağırlığı ve dekara verim Vittorini çeşitlerinden elde edilmiştir. Sonuç olarak denemeye alman çeşitler arasında Vittorini, Jetta, Empire, Premiere, Diamant ve Resy'nin üreticilere tavsiye edilebileceği ve bu çeşitlerin bölgede yaygın olarak üretimi yapılan Cosima çeşitinden daha erkenci ve verimli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, 13 potatoes varieties have been tested to determine the earliest and high yielding varieties in the Çukurova Region. The experiment results obtained with 3 reptication showed that Jetta cultuvar has the lowest small size tuber ratio. Empire, has the highest large size tuber ratio, Vittorini has the highest yield as well as total tuber yield per plant. Vittorni, Jetta, Empire, Premiere, Piamant and Eesy cultivars are advised to the farmers among the other varieties and Cosima which is widespread variety in the region is less productive and suitable as an early crop than the varieties mentioned above.