Cumhuriyet'ten günümüze değin gemi yapım sanayii ve deniz ulaştırması
  1. Tez No: 168648
  2. Yazar: MERİH SUAT ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Türkiye, jeopolitik ve coğrafi konumu itibarıyla denizcilik iliş kileri çok yönlü ve kuvvetli olması gereken bir ülkedir. Ekonomik olarak gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmayı ilke olarak benimseyen Türkiye güçlü, güçlü olduğu kadar verimli çalışan bir deniz ticaret filosuna sahip olmak ve deniz sanayisini hızla geliştirmek zorun dadır. Ülkemizin büyüyen ticaret hacmi ve çelişen ihracatıyla ekonomimiz de önemi artan Gemi Yapım Sanayii ve Deniz Ulaştırması bu çalışmaya konu teşkil etmiştir. Yapılan çalışmayla Cumhuriyetten Günümüze Değin Gemi Yapım Sanayii ve Deniz Ulaştırmasının gelişmesi incelenmiş, yapılan yatırımlar tablolarla gösterilmiş, geleceğe dönük alınacak tedbirler konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey, due to its geopolitical and geographic situation, has to build up| strong and wide-ranged naval relationships. Turkey is a country which aims to reach to the level of economically developed countries, ^s a result of this principle, it has to own a powerful and efficient naval trading fleet and has to achieve a rapid development in the field of naval industry. The write-up covers Naval Transportation and Ship Building Industry which in parallel with the increase in trading and exportation capacity has on inereasing importance in the Turkish Economy. It's a survey of the development in Ship Building Industry and Naval Transportation trough-out the period of the time starting with the foundation of the Turkish Republic in 1923, up to now. The investments in this field are tabulated and suggestions have been brought up on works which can be carried on in this field in the future.