Trifluralin ve pentakloronitrobenzenin albino fareler (Mus musculus L. O.ASA kolonisi) üzerine etkileri
  1. Tez No: 168647
  2. Yazar: TURAN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT ŞİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZET Zirai mücadelede kullanılan herbisit, trif luralinin 14, 140 ve 1400 mg/kg, fungusit, pentakloronitrobenzenin 2,25, 22,5 ve 225 mg/kg dozları ve bu iki ilacın aynı miktarlardaki karışımı albino farelere yirmi hafta uygulanmış, bunların meydana getirdiği etkiler morfolojik, anatomik ve histolojik olarak araştırılmıştır. Yapılan çalışmada trifluralin ve pentakloronitrobenzenin farelerdeki etkileri genel olarak benzer bulunmuştur. Ancak trifluralinin karaciğerde, pentakloronitrobenzenin böbrekte daha fazla hasara yol açtığı görülmüş, iki ilacın karıştırılarak uygulandığı gruplardaki farelerin, özellikle testisle- rinde olmak üzere, karaciğer, böbrek ve dalaklarındaki bozuklukların ise çok daha fazla olduğu saptanmıştır. İlaç uygulanan bütün gruplardaki farelerin besin ve su tüketimlerinde azalma görülmüş, vücut ağırlıklarında kontrole göre düşüş kaydedilmiştir. Bu farelerden elde edilen yavruların büyümelerinde gecikme tesbit edilmiştir. Anatomik incelemelerde, iç organlar çevresinde yağlanmanın fazla olduğu dikkati çekmiş, karaciğer, böbrek, dalak ve testislerin kontrolden büyüklük ve renk açısından farklı oldukları saptanmıştır. Histolojik incelemelerde, karaciğerdeki hücre çekirdeklerinde pleomorphism, karyomegali, çekirdek zarında girinti çıkıntı, hücrelerde vakuol oluşumu ve çekirdek çevresi organel erime sinin neden olduğu sitoplazmik hasar saptanmıştır. Kupfer hücrelerinin sayısı ile kan hücre ve plazmasında artış görülmüş, sinizoidlerde genişleme tespit edilmiştir, özellikle damar çevresinde ve yer yer doku içinde mononüklear hücre inflitrasyonuna rastlanmış, trifluralin uygulanan fare lerden iki tanesinin karaciğerinde granülomatoz odak bulun muştur. Böbrekte, glomerulus, proksimal, distal tübülüs ve toplama borularının yapılarında bozulmalar ayrıca, mononüklear hücre toplulukları saptanmıştır. Dalakta megakaryosit sayısında, kan hücre ve plazması ile pigmentlerinde artışgörülmüştür. Özellikle iki ilacın karıştırılarak uygulandığı gruplardaki fare testislerinde seminifer tübüllerin hasara uğradığı saptanmıştır. İncelenen diğer dokularda histopatolojik yönden kontrolden farklı herhangi bir bulgu ya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The doses of 14, 140 and 1400 mg/kg of trifluralin, a herbicide and 2,25, 22,5 and 225 mg/kg of pentachloronitro- benzene, a fungicide and the mixture of equal amounts of these two drugs used in agriculture were applied to the albino mice and the effects caused by them were investigated by morphologically, anatomically and histologically. In the present study, the effects of trifluralin and penta- chloronitrobenzene on mice were found generally the same. But it has been seen that the degeneration caused by triflu ralin in liver, by pentachloronitrobenzene in kidney was found more and the degeneration especially in testes and the liver, kidney, spleen of mice in groups treated by the mixture of two drugs was determined the most. It's been seen that the food and water consumption and body weights of mice in drug-treated groups were decreased compared to controls. The retardation in growth of the litters from these mice was observed. In anatomical studies, it was detected that the fat accu mulation was high around the internal organs. The colour and size of liver, kidney, spleen and testes were found more different than in controls. In histological studies, it was determined the pleomorphism and karyomegali o* nuclei, wave on nucleus membrane and cytoplasmic degeneration caused by vacüolisation and orga- nel dissolving around nucleus in liver cells. The increase in the amount of kupffer and blood cells and plasm and the wideness at sinusoidal spaces were seen. Mononuclear cells infiltration around especially the veins and some localities in liver were reported, and granuloma in liver of two mice treated by trifluralin was found. In kidney, the degene ration on the structures of glomerulus, proximal, distal and collecting tubules was observed. Mononuclear cells infiltration in tissue was Sound. It was seen that the amounts of megacaryocytes, the blood cells, plasm andvıı pigments were increased in spleen. It was determined that there was degeneration in the seminiferous tubules in the testes of mice especially in the groups treated by the mixture of two drugs. Prom the histopathological view, it was not determined any findings in other tissues investi gated differed from the controls.