Glukozlu atık suların elektrokimyasal yöntemlerle işlenmesi
  1. Tez No: 168656
  2. Yazar: ARZU ILGAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OKTAY BEŞKARDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Kentsel ve sanayii kirleticilerin su kaynaklarına etkilerini gidermek amacıyla fiziksel, biyolojik, kimyasal ve bunların karışımlarından oluşan çeşitli teknolojiler kullanıl maktadır. Su kirliliğinin giderilmesinde elektrokimyasal su arıtma metodlarının da kullanılması son yıllarda gündeme gelmiştir. Bu araştırmada“glukoz kirliliği”ihtiva eden bir atık su dan elektrokimyasal olarak glukozun giderilmesi amaçlanmış tır. Örnek olarak 200 mg/1 glukoz ihtiva eden suyun kentsel atık suyu temsil ettiği ve burada glukozun biyolojik veya kimyasal metodlarla alınması gereken kirletici olduğu var sayılmıştır. Ayrı hücreler ve döner disk tip küçük elektro kimyasal reaktörlerin her iki tipide denenmiştir. Elektrod olarak kurşun;kurşun dioksit ve paslanmaz çelik levhalarla bunların bileşimleri kullanılmıştır. Sodyum sülfat, sülfit, nitrat ile bunların karışımları elektrolit olarak denenmiş tir. Glukoz konsantrasyonunda maksimum azalma 10 g/l NaNO, in elektrolit olarak kullanıldığı, kurşun elektrodlu deneylerde elde edilmiştir. Bu deneylerde 200 mg/1 glukozun giderilme süresi 15 dakikadan azdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many techniques using physical, biological, chemical and mixed means are employed to purify water resources from their municipal and industrial pollutants. In recent years, electrochemical water purification was proposed as a usefull technique in water pollution management. n ii In this research a glucose containing water effluent was attempted to be purified from its glucose pollutant through electrochemistry. Water with 200 mg/1 glucose content was taken to represent municipal waste water, glucose being the pollutant to which biological or chemical methods are to be applied. Bench-scale electrochemical reactors divided compartment and rotating disc types were both used. As electrodes lead, lead dioxide and stainless steels were used as anodes, cathodes and in combinations. Sodium sulfate, sulfite and nitrate or their mixtures were employ ed as electrolytes maximum depletion of glucose was ob served in experiments using lead electrodes and 10 g/l sodium nitrate electrolyte. The total depletion time of 200 mg/l of glucose was less than 13 minutes.