Etilselüloz-PEG4000 membranların hazırlanması ve özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 168657
  2. Yazar: UĞUR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bir selüloz türevi olan etilselülozdan faz dönüşümü yoluyla membran elde edilmiş ve geçirgenlik özellikleri incelenmiştir. Etilselülozdan tek başına gözeneksiz membranlar oluşması nedeniyle PEG 4000 ile birlikte alaşım membranlar mey dana getirilmiştir. Çözücü olarak THF/CH2Cl2) çöktürücü olarak laktik asit kullanılmıştır. Döküm çözeltisi bir süre dinlendiril dikten sonra“doctor blade”- ile cam yüzey üzerine dökülmüş tür. Filmler n-hegzan ürkütme banyosuna daldırılıp çöktürül- dükten sonra alkol/su banyosunda muhafaza edilmişlerdir. üretilen membranların değişen basınç farkı değerle rinde su geçirgenliği, sabit basınç altında üre, kreatinin, kafein ve ' sulfobromoftalein geçirgenlikleri ölçülmüştür. En yüksek geçirgenlik etilselüloza göre % 20 PEG 4000 içeren membran için elde edilmiştir. Membranların mekanik özelliklerinin artan PEG 4000 ile arttığı görülmüştür. Membran yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiş ve yüzeyde açık gözeneklerler olduğu, membranların süngersi yapıda oluştuğu görülmüş tür. Elde edilen membranların % 20 den daha yüksek PEG4000 oranları için ultrdfiltrasyon amaçlarına uygun olduğu bulun muştur. Düşük PEG 4000 oranlarında oluşturulan membranlar daha fazla geçirgendirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, through phase inversion process memb ranes were obtained from ethylcellulose being a cellulose derivative and permeability properties of the membranes were investigated. Alloy membranes were obtained with PEG 4000 due to the fact that the membranes without pores were only attained from ethylcellulose. THF/CH^Cl» and lactic acid were used as solvent and nonsolvest respectively. After a relaxation period, membran casting solution was casted on a glass sur face with a doctor blade. The films which were immersed and precipitated in n-hegzan quench medium, were kept in alcohol/ water bath. Water permeability was measured under different pres sure values of the produced membranes. The permeabilities of urea, creatinine, caffein and SBP, on the other hand, we re measured under a constant pressure as well. When compared to ethlcellulose, the highest permeability rate was obtained for the membrane containing 20% PEG 4000 It was observed that the mechanical properties of the membranes increased with the increasing, PEG 4000 rates. The surface morfhology of the membranes was investigated by SEM and it was seen that there were similar pores on the surface and the membranes had a sponge like structure. As a conclusion, it was found that the membranes containing PEG 4000 higher than 20 % were suitable for UF purposes.