Çukurova bölgesi önemli buğday çeşit ve çeşit adaylarında tane dolumu esnasındaki ışıklanma düzeyi ve verim arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
- Tez No: 168663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MÜJDE KOÇ, PROF. DR. İBRAHİM GENÇ, DOÇ. DR. YUSUF KIRTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, Çukurova Bölgesi Önemli çeşit ve çeşit adaylarında tane dolumu esnasındaki ışıklanma farkının verim ve verim kompanentleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Farklı ışıklanma düzeyleri, çiçeklerime başlangıcında bit ki populasyonunun %50 seyreltilmesi ile gerçekleştirilmiştir " Çalışma sonunda, ışıklanma farkının incelenen hiçbir özellikte etkili olmadığı görülmüştür» Yalnızca genotipler arasında 1000 tane ağırlığı ve hasat indeksinin farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of dıfferent ıntensıty levels on yield components of some impor tant cultivars in Çukurova and test lines during grain deve lopment. Different light intensity levels was performed by thin ning plant population at 50 % at i?H#teg:Ç#&n anthesis0 As a result of this study, was determined that no charac ters studied were not signif iciantly influenced by different light intensity levels and the genotypes studied exhibited sig nificantly differences in 1000-seeds weight and harvest index*