Türkiye'de uygulanan sulama projeleri, bu projelerin teknik ve sosyal problemleri
- Tez No: 168668
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Bu Doktora tezi, 1986 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitisünde Öğretim Görevlisi Mustafa Halûk ÇELiK tarafından hazırlanmıştır. Türkiye'de uygulanan Sulama yapıları projeleri ve bu projelerin teknik, sosyal ve ekonomik sorunlarını araştırmak ve öneriler getirmek amacı ile inşaat mühendisliğinde konu itibariyle ilk Doktora çalışmasıdır. Ülkemizde su ve toprak kaynaklarından yararlanmanın tarihi çok eski bir geçmişe sahiptir. Ancak» bu kaynaklarımızın geliştirilmesi ve korunması konusunda ilk adım Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla atılmıştır, Tarım, Endüstri ve Sanayi sektörün gelişmesi kalkınmadaki hedefimizin amacıdır, inşaat sektörü ise bu sektörlerin işleyişidir. Endüstrimizi artan nüfusumuzu orta doğu ülkelerini beslememiz, tarımsal ürünümüzü daha çok ve daha iyi kalite¬ de yetiştirmemizi zorlamaktadır. Su kaynakları potansiyeli 97,5 milyar m olan memleketlinizde tarım-alanlarımızın 25.000.000 hektardır. Bu zenginlik sulanan 3.2 milyar hektar arazinin yanında 8.5 milyon hektar tarım arazisinin sulanabilmesine imkân vermektedir. Bu imkanı, devletimiz her yönetimde mali güçlüklerle iki kuruluşu vDSÎ Genel Müdürlüğü ve Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile kullanmağa çalışmaktadır. îki kuruluş arasındaki belirgin kopukluk ve bu kopuklar içinde sulama yatırımlarının durumu ve problemleri araştırılmıştır. Birinci bölümde sulamanın Türkiye'deki tarihçesi, önemi ve tezin amacı açıklanmıştır..İkinci bölümde, ülkemizin yerüstü, yer altı su kaynaklarının, sulanabilir toprak kaynaklarımızın bilançosu ve problemleri, çevre kirliliğine maruz kalan sulama tesislerinin su ve toprak kaynakları yönü ile araştırması, sulama tesisleri getirilen tarım alanlarımızın sosyal yönü, sulama politika ve ' yatırımlarının bugünkü durumu - araştırılarak problemleri ortaya çıkartılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiyede uygulanan sulama ve drenaj yapılarının proje kriterleri, maliyetlerinin hesaplanmasının uygulanması araştırılmış, sulama şebekeleri tatbikat işleri, klasik sulama kanaletli sulama şebekesi tatbikatına ait CPM metodunun uygulanması verilmiştir. Proje, tatbikat ve işletme problemleri açıklanmıştır. Dördüncü. Bolümde ise sonuç ve öneriler maddeler halinde sunulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation is prepared as a partial-fullfilment of doctorate degree for 'Graduate School of Gazi University by Instructor Mustafa Halûk ÇELÎK. The main objective of the study is to investigate the technical, social and economics problerns of Irrigation projects and to propose the soiutions. it may be said that this is the first study of Irrigation projects dealing with above problems. However the history of the soil and water utilizations as old as civilizations in TURKEY, the development and convar- sation of natural resources has been started since Turkish Republic was estabiished. The target of the national development is to improve Agricultural, Industrial and Manifactural advanceır.ents. To feed the increasing population of TURKEY and to export the food production to Middle East Countries requires and enforces the rnore sophisticated advancements on agricultural mechani- zation. ii3 The potential of water resources is 97,5 as billion m 6 a year and the cultivated land is 25 x 10 Ha in TURKEY. 6 Actual irrigated land of 3.2 x 10 ha in TURKEY is nc,. large enough comparing with the potential irrigable land of 8.5 x 106 Ha. Turkish Goverment with the limited facility is trying to accomplish those tasks with the two govermentai instituitions (or department) Namely, DSİ and Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, The problems disconnection between the these two instituions and the problems of investments were investigated and Studied. In the second chapter; the surface and ground water resources of TURKEY, Potential irrigable land and it's problems, and environmental pollution problems of soil and water resources, social aspects of irrigation project area, the recent policy invesments of irrigation projects were analyzed and synthezied. In third chapter, the costs estimate and engineering project criteria irrigation and drainage networks of TURKEY, studied. Application of irrigation projects construction and IIIapplication of irrigation network construction for convential anc.'. canalet types with C.P.M. method were tried and.ıpplied. Lasts with the whole problems of these. in the last and four chapter, results, conclusion and füture recommendations were given. iv.