Çukurova'nın taban ve kıraç koşullarında farklı ekim tarihlerinde yetiştirilen değişik kökenli yedi triticale çeşidinin başlıca tarımsal ve kalite özellikleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 168676
  2. Yazar: TACETTİN YAĞBASANLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
-VII- Çukurova'nın taban ve kıraç koşullarında, farklı kökenli yedi triticale çeşidi ile Cumhuriyet-75 ekmeklik ve Gediz-75 makarnalık buğday çeşitleri ve iki sıralı Kaya arpa çeşidinin dört farklı ekim zamanında başlıca tarımsal ve kalite özelliklerinin incelendiği bu çalışmada, incelenen özelliklerin ekim zamanlarından ve çeşitlerden önemli derecede farklı etkilendiği görülmüştür. incelenen tüm çeşitlerde en uygun ekim zamanının 15 kasım olduğu, bu tarihten sonra yapılan ekimlerde verim ve verim ana unsurlarında önemli azalışlar meydana geldiği saptanmıştır. Triticalenin kıraç koşullarda, ayrıca çiçeklenme başlangıcı ile tane doldurma döneminde yağış m yetersiz olduğu yıllarda buğdaydan daha verimli ve dana stabil olduğu saptanmıştır, iki yıllık bulgulara göre, N. Ic.Bulk 1 81 triticale çeşidinin, bölgede yaygın olarak yetiştirilen ekmeklik, makarnalık buğday ve arpa çeşitlerine oranla bölge koşullarına, özellikle kıraç koşullara daha iyi uyum sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-VIII- ABSTRACT In this study in which main agricultural and quality- characteristics of triticale cultivars from different origins, common wheat cultivar“Cumhuriyet-75”and durum wheat cultivar“Gediz-75”and two rowed barley cultivar“Kaya”as affected by four sowing dates under both lowland and upland conditions of Çukurova have been investigated, characters studied have been significantly influenced by the sowing dates and cultivars. It was determined the most proper sowing date for all cultivars studied was 15 th Movember and sowings made after that time were caused to reduce in yield and yield components. Triticale was more productive and stable than wheat under upland conditions and in the years receiving* unsufficient rains in the period between the early flowering grain filling. It was concluded that triticale cultivar“H. Ic.Bulk 1 81”adapted to the conditions of region, especially to upland conditions than common wheat and durum wheat and barley cultivars commonly grown in this area.