Bazı parametrik olmayan istatistiksel testlerin genetikte uygulanması
  1. Tez No: 168704
  2. Yazar: NEVCAN AYGÜN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNİZ TOKTAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
XV ÖZET Bu çalışmada Ankara Tıp Fakültesi Genetik Kürsüsü 'ne başvuran 10 00 ailenin bilgileri değerlendirilmiş ve parametrik-olmayan bazı istatistiksel testler uygulanmıştır. Tıp ve biyoloji de bu tür verilerin değerlendirilmesi için genellikle 2 2 X testi kullanılmaktadır. Bu çalışmada, x testine ek olarak daha güçlü parametrik-olmayan testlerin uygulanabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Ailelerde canlı çocuk, ölü doğum, düşük, doğum sonrası ölüm ve çocuk olmaması olaylarında, eşler arasındaki akrabalık durumları bakımından farklılığın olduğu ve bu farklılığı yaratan grubun ise doğum sonrası ölüm grubu olduğu sonucuna varılmıştır,İkizleme olaylarında ise, ikizlerin cinsiyetinin ve ebeveyn' in yaşadığı yerin, ikizlerin sağ kalım durumuna etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, 10 00 families which are applied to the Genetic Department of Medical Faculty, the University of Ankara, have been considered and the data have been evaluated by using some non- parametric tests. In medicine 2 and biology, to analyse such data generally the X test is used. The aim of this study is to search the applicability 2 of more powerful non-parametric tests in addition of the X tests. In the facts which are named abortion, living children, death birth, child mortality and sterility in the families are compared according to the consanguineous marriages between mates. The differences among the groups according to the consanguineous marriages between mates have been found significant. The group which causes the significance is the child mortality case. Also, it is concluded that, in twinnings case, the survivorship status of twinnings is not affected by the sex of twinnings and the living region of parents.