Yatırım projelerinde risk simulasyonu ve paket programı
- Tez No: 168703
- Danışmanlar: PROF.DR. ALAETTİN KUTSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
11 ÖZET Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde kullanılan Bugünke Net Değer (BND) ölçütü için tek bir değer tahmin etme yerine», kârlılığı etkileyen değişkenlerde meydana gelebilecek olası değişikliklerin önceden analize dahil edilmesi ile BND için bir olasılık dağılımı elde edile bilmektedir. Değişkenlerdeki olası değişmelerin olasılıklarını nesnel olarak elde etmek mümkün olmadığında, Monte-Carlo analizi ile öznel olasılık dağılımları kullanılarak BND olasılık dağılımı elde edilmekte ve bu dağılımın istatistikleri belirsizlik altındaki karlılık ve risk durumlarını ortaya koymaktadır. Karlılığı etkileyen değişkenler için kabul edilen öznel olasılık dağılımları veya bunların kombinasyonları ile nihaî BND dağılımı arasındaki ilişkinin niteliklerini incelemek üzere özel amaçlı iki program geliştirilmiştir. DUYAN 1 program, duyarlılık analizi yaparak önemli değişkenleri seçmemizi sağlamakta, MC9 programı ise seçilen değişkenler için varsayılan öznel dağılımları kullanarak BND için olasılık dağılımı yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Risk simulation is an approach to the appraisal of capital investment projects which involves combining probability distributions for the important variables in the investment to form a probability distri bution versus a single-valued estimate of the project's net present value. However, if the frequency-based probability distributions for the variablesare not possible to estimate, the probability distribution of the net present value can be obtained by Monte-Carlo analysis using the subjective probability distributions and then, the statistics of the obtained distribution can be used to evaluate the profitability and the risk of an investment subject to uncertainity. The computer programmes developed in this study successfully serve for the purpose of studying the properties of the relationships be tween the obtained distribution of the net present value and the assumed subjective probability distributions. DUYAN 1 package selects the important variables in the investment and MC9 package converts the assumed subjective probabilities into a probability distribution for the project's net present value.