Çukurova bölgesi pamuk ekim alanlarında sorun olan yabancı otların değişik yöntemlerle kontrolünün yabancı ot popülasyonu ve kütlü pamuk verimine etkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 168712
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCAY TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Öz Bu çalışma, Çukurova Bölgesindeki pamuk alanlarında uygulanan bazı yabancı ot kontrol yöntemlerinin, yabancı ot populasyonu ye kütlü pamuk verimine etkisini saptamak amacıyla sür dürülmüştür. Araştırmada, Ekim Öncesi ilaç (Tri flural in) - Meka nik Mücadele, Çıkış Öncesi İlaç (Prometryne) - Mekanik Mücadele ve Mekanik Mücadele (Traktör Çapası- El Çapası) gibi üç farklı yabancı ot kontrol yönteminin, Kontrol parsellerine göre yaban cı ot kontrol etkinlikleri ve kütlü pamuk verimine etkileri incelenmiştir. Araştırmada, Ekim Öncesi İlaç (Tri flural in) - Mekanik Mü cadele ve Çıkış Öncesi îlaç (Prometryne) - Mekanik Mücadele yön temlerinin yabancı ot sayısını, Kontrol parsellerine göre önemli derecede azalttığı saptanmıştır. En düşük pamuk bitki boyu ve kütlü pamuk verimi, hiçbir uygulama yapılmayan Kontrol parsellerinde saptanmıştır. Uygulanan yabancı ot kontrol yöntemlerinin, pamuk bitki boyu ve kütlü pamuk verimine etkileri istatistiksel açıdan birbirinden fark sız olmuştur.
Özet (Çeviri)
- U 1 1 1- ABSTRACT This study was conducted to determine the effects of same meed control methods applied in the cotton fields of Çu kurova Region on the weed population and seed cotton yield. In the study, four weed control methods such as Trif- luralin plus mechanical weed control, Prometryne plus mechani cal weed control, mechanical weed control and the check plots were compared in Their effect! viness to control weed population and Their effects on the seed cotton yield. As a result of this study, it was determined that the methods of Trif luralin plus mechanical weed control and Promet ryne plus mechanical weed control reduced the weed density com pared to the check plots. The lowest plant heigt and seed cotton yield were ob tained from the check plots, Other there weed control methods were not significantly different in their effects on the plant height and seed cotton yield.