İki börülce çeşidinde farklı ekim sıklıklarının bazı bitkisel ve tarımsal özelliklere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 168715
  2. Yazar: BÜLENT BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜJGAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
_ v - öz Bu çalınma, Çukurova kofullarında bitki sıklığının iki farklı börülce (Vigna ungulculata (L.) Walp. ) çeşidinde bazı bitkisel ve tarımsal karakterler üzerin deki etkilerini arattırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada iki değişik börülce çeşidinin, sıra arası 50 cm, sıra üzerleri ise 15, 20, 25, 50, 35 ve 40 cm olarak ekimi yapılmıştır. Gözlem ve ölçümlerden sonra yapılan istatistik sel hesaplarla derişik bitki sıklıklarında tane verimin de önemli fark görülmemiştir. Bununla birlikte en uygun verim her iki çeşitte de 25 cm sıra üzeri ekim aralığın dan elde edilmiştir. Sıra üzeri aralığı arttıkça dal sayısında, baklada tane sayısında, bitki başına' tohum veriminde bir artış gözlenmiştir. Ayrıca tarımsal karakterler arası ilişkiler araştırılmış; Karagöbek geoidinde, bitkideki çiçek sayısıyla bakla sayısı ve verim arasında olumlu ve güvenilir ilişki bulunmuştur. Kırmızı börülce çeşidinde ise çiçek sayısıyla bakla sayısı ve bin tane ağırlığı, verimle bakla sayısı ve meyvedeki tane, sayısı arasında olumlu ve güvenilir ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- VI - ABSTRACT This work has been.carried' out for investigating the most suitable sowing density for cowpea (Vigna ungui- culata (L.) Walp. ) in Çukurova ecological conditions. Two local cultivars namely Karagöbek and Kırmızı were sown with 50 cm row spacing. Variation for sowing density, was obtained with change on sowing distance on rows ran ging from 15, 20, 25, 30, 35, to 40 cm. Statistical calculations for yield did not showed significant difference amongst the -treatments. However results of observations wero mostly favoured by 25 cm distance on rows. Increase in distance on rows, has resulted increase in branching, pod number and grain yield. There was a positive significant relation between flower and fruit number, fruit number and grain yield in Karagöbek cultivar. In Kırmızı cultivar there was also positive and significant relation between flower and significant relation between flower and fruit number thousand and grain yield.