Bazı turunçgil anaçlarının yarı odunsu çeliklerinin köklenme durumları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 168720
  2. Yazar: MUHARREM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER TUZCU, PROF.DR. MİTHAT ÖZSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
VIII- ÖZ Turunçgiller genellikle tohum, çelik ve diğer vegetatif üretim teknikleriyle üretilebilmektedir. Tohumla üretim yapıldığında tür ve çeşitlere göre değişen oranlarda açalım almaktadır. Ancak turunçgillerde biyolojik bir özellik olan nüseller embriyoni nedeniyle generatif üretim yoluyla vegetatif anlamda üretim yapılabilmektedir. Nüseller embriyoniye eğilimi ve tohum canlılığı düşük olan anaçların açılım olmadan üretilebilmesi, diğer yandan genç yastaki meyveye yatmamı? tür veya çeşitlerin kısa zamanda köklü fidanlarının elde edilebilmesi için çelikle üretim büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada ülkemiz için önem taşıyan Yerli turunç, Yerli Uç Yapraklı, Rubidoux Uç Yapraklı ve Flying Dragon Uç Yapraklı anaçlarının yarı odunsu çeliklerine mayıs, temmuz ve ekim olmak üzere üç ayrı dönemde IBA ve STAA'nın 2000, 4000 ve 0000 ppm'lik dozları uygulanmıştır. Florida kaba limonu ise kolay köklenraesi nedeniyle kontrol anacı alarak kullanılmıştır. Sonuçta, hormon uygulamasının tüm anaçlarda köklenrae oranını ve kok kalitesini arttırdığı belirlenmiştir. Bu yüksek köklenmeleri, Yerli turunçta 4000 IBA
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Generally, Citrus axe propagated by seeds, cuttings and the other vegetative propagation techniques. Mostly similar seedlings of the parents cannot be gotten in seed propagation. But, in Citrus, generative propagation may occur like vegetative propagation because of nucellar embryony. Some Citrus rootstocks du not have any tendency to nucellar embryony, and their seed viability is- aijti mal. Beyond these, to get rooted plants in a short pei iud. propagation by cuttings takes an important place in Citrus propagation. In this work, the semi hardwood cuttings of“Common”sour orange,“Common”, Kubldoux“, Flying Dragon tiifoliate oranges rootstocks and 2000, 4000 and 6000 ppm concent* at ions of IBA and MA were used in Kay, July, and October period as materials. Easily tooted ”Florida“ Kough lemon was taken as control. As a result, hormone applications increased the rooting rate, and the quality of roots, in all rootstocks. The highest rootings were observed in ”Common" sou*- orange with 4000 ppm IBA (57.77 *} in Common trifoliate with 4000 ppni NAA (55.55 Îİ) in Robldoux trifoliate with 6000 ppm BTAA (44.44 %) and in Flying Dragon trifoliate with 2000 ppm IBA (100.00 X). The most succesful rooting period for cuttings was the July period, this was fallowed by the May period.