Bazı turunçgil anaçlarının doku kültürü yöntemi ile çoğaltılması
The Propagation of some citrus rootstocks using the tissue culture method
  1. Tez No: 131738
  2. Yazar: BİLGE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. HAMİDE GÜBBÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET BAZI TURUNÇGİL ANAÇLARININ DOKU KÜLTÜRÜ YÖNTEMİ İLE ÇOĞALTILMASI Bilge KAYA Danışman: Öğr.Gör. Dr. Hamide GÜBBÜK Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Mayıs 2001, 62 Sayfa Bu araştırmada, ülkemiz ve bölgemiz için önem taşıyan Troyer sitranjı, Carrizo sitranjı ve Turunç anaçlarının in vitro da hızlı çoğaltılma olanakları araştırılmıştır. Çalışmada, tohumların sterilizasyonu aşamasında sodyum hipokloritin değişik konsantrasyonları (0, %5, %1 0 ve %1 5) denenmiştir. Kültürlerin her üç aşamasında da ortam olarak Murashige ve Skoog (MS) (1969) temel besi ortamı kullanılmıştır. Bu ortama kültürlerin büyüme ve gelişme aşamasında 1 mg/1 BAP (Benzil amino pürin) ve 1 mg/1 NAA (a-Naftelen asetik asit); 1 mg/1 BAP, 1 mg/1 NAA ve 1 mg/1 GA3 (Giberelik asit) ilave edilmiştir. Çoğaltma aşamasında ise BAP'm değişik konsantrasyonları (0, 1, 2 ve 3 mg/1) ve BAP'ın değişik konsantrasyonlarının (0, 1,2 ve 3 mg/1) 1 mg/1 NAA ile olan kombinasyonları denenmiştir. Çalışmada ayrıca optimum NAA konsantrasyonunun belirlenmesi için değişik NAA (0, 0.5, 1 ve 1.5 mg/1), 2 mg/1 BAP ile olan kombinasyonları denenmiştir. Çoğaltma aşamasında ayrıca epikotil, yapraklı boğum ve tepe sürgünü olmak üzere değişik eksplant tipleri denenmiş ve kullanılan hormon tipleri ve kombinasyonlarına en uygun eksplant belirlenmiştir.Araştırma sonuçlan, sodyum hipokloritin %15'lik konsantrasyonunun tohumların dezenfekslyonu açısından en iyi sonucu verdiğini göstermiştir. Kültürlerin büyüme ve gdişme jaasıada, Troyer sitranjı ve Carrizo sitranjı anaçlarında MS ortamına 1 mg/1 I NAA ve 1 mg/I GM ilavesi diğer ortamlardan daha başarılı bulunmuştur. ûinda ise î mg/1 BAP ve 1 mg/1 NAA ilavesi bağımsız gelişen sürgün sayısı bakımır : > diğer uygulamalardan daha başarılı bulunmuştur. Çoğaltma aşamasında, denemede kullanılan üç turunçgîl anacında da BAP bağımsız kullanıldığı zaman 1 mg/1 konsantrasyonu, BAP'm NAA ile birlikte kullanımı durumunda ise 2 mg/1 BAP'ın 1 mg/1 NAA ile olan kombinasyonu sürgün sayısı bakımından en iyi sonucu vermiştir. Eksplant tipleri açısından, BAP'm bağımsız ve NAA ile birlikte kullanıldığı çalışmada; Troyer sitranjı anacında epikotil, Carrizo sitranjı anacında tepe sürgünü, Turunçta ise yapraklı boğum çoğalma oranı bakımından daha başarılı bulunmuştur. Köklendirme aşamasında, Troyer ve Carrizo sitranjı anaçlarında IBA'nın 2 mg/1 konsantrasyonu kök sayısı bakımından 1 mg/1 ve 3 mg/1 konsantrasyonlarından daha başarılı bulunmuş, buna karşın bitki boyu, en uzun ve ortalama kök uzunluğu açısından ise BBA'nm 1 ve 3 mg/1 konsantrasyonları 2 mg/1 konsantrasyonundan daha iyi sonuç vermiştir. Turunç anacında ise denenen her üç köklendirme ortamında da başarılı sonuç alınamamıştır. Araştırma sonuçları, çoğaltma aşamasında Troyer sitranjı anacı için eksplant olarak epikotil, Carrizo sitranjı anacı için tepe sürgünü, Turunçta ise yapraklı boğum kullanımının en iyi sonuç verdiğini göstermiştir. Denenen ortamlarda, Troyer ve Carrizo sitranjı anaçlarında BAP'm 1 mg/1 konsantrasyonunun tek başına yada BAP'm 2 mg/1 konsantrasyonunun 1 mg/1 NAA ile kombinasyonu; Turunç anacında ise BAP'm tek basma kullanımı sürgün sayısı bakımından en iyi sonucu vermiştir. Araştırmada denemede kullanılan anaçlardan Troyer sitranjı ve Carrizo sitranjı anaçları köklenme açısından başarılı bulunurken, turunç anacından tatminkar sonuç alınamamıştır. ANAHTAR KEIİMELER:Troyer sitranjı, Carrizo sitranjı, tohum, in vitro, eksplant tipi, hormon tipi, konsantrasyon, çoğaltma, köklenme.
Özet (Çeviri)
în this research, the propagation properties of Troyer citrange, Carrizo citrange and the rootstocks of Sour orange in tissue culture, which are important for Turkey and our region, were investigated. In this research, different concentration of sodium hypochloride (0, %5, %10, %15) were tried for seed sterilization. In each of three stages of the cultures, Murashige and Skoog was used as culture media. During the growth and development stages of the cultures lmg/1 BAP and 1 mg/1 NAA; lmg/1 BAP, 1mg/l NAA and lmg/1 GA3 were added. Tn the propagation stage different concentrations of BAP (0, 1, 2 and 3 mg/1) and the combinations of these concentrations with 1 mg/1 NAA were tried. Furthermore, in order to determine the ideal NAA concentration, combinations of NAA (0, 0.5, 1 ve 1.5 mg/1) with 2 mg/1 BAP were tried. In the propagation process various explants such as epicotyl, leaf and shoot tips of plants were tried and the most suitable of hormones and the explant most suitable to these combinations were determined. Experiment results showed that the solution of 1 5% sodium hypochloride yielded the best result with regard to disinfection. The addition of 1 mg/1 BAP, lmg/1 NAA and J mg/1 GA3 to the MS media for the rootstocks of Troyer citrange and Carrizo citrange, IVthese experiments gave better results than the other experiments, in the growth and development stage of cultures. In the Sour orange rootstocks, the addition of 1 mg/1 BAP mâ 1 mg/1 NAA were found to produce better results as regards the number of free developing shoots. During the propagation stage, in the trials of each three citrus rootstocks better results were established with 1 mg/1 concentration when BAP was used only also when BAP was used with NAA according to the number of shootings 2 mg/1 BAP with 1 mg/1 NAA gave the best results. With regard to explant types, when BAP was used alone and together with NAA; the epicotyl of the Troyer citrange rootstock, the tip shoots of Carrizo citrange, the leaf propagation rate of Sour oranges were found to be more successful. During the rooting stage, according to the number of roots 2 mg/1 of IBA concentration was found to be more succesful than 1 mg/1 IBA and 3 mg/1 IBA in the Troyer citrange and Carrizo citrange rootstocks. However, as regards the plant length with average root length IBA concentrations of 1 and 3 mg/1 yielded better results compared with the conceration of 2 mg/1 with regard to Sour orange rootstocks, no succesful results were achieved with any of above stated three concentrations. In the growth and development stage of cultures, with regards to the number of free developing shoots in Troyer and Carrizo citrange rootstocks 1 mg/1 BAP, 1 mg/1 NAA and 1 mg/1 GA3 which were put into MS media gave the better results than the MS with BAP and NAA combination. Tn Sour orange, MS consisting of 1 mg/1 BAP and 1 mg/1 NAA media was found to be more successful than the other experiments as regards to the number of free devoloping shoots. The research result show that in the propagation stage for the Troyer citrange rootstock using of epicotyl, for the Carrizo citrange rootstock using of shoot tips and for the Sour orange rootstock using of leaf gave the best result. In the experiment media according to the number of shootings using of 1 mg/1 BAP concentration lonely or using of 2 mg/l BAP with 1 mg/1 NAA concentrations in Troyer citrange and Carrizo citrange rootstocks and using of BAP concentration lonely in Sour orange rootstock gave the best results. In the experiment, the rootstocks of Troyer citrange and Carrizo citrange asregards to the rooting gave the best results; however, Sour orange did not give such result. KEYWOSuDSs Troyer citrange, Carrizo citrange, sour orange, seed, in vitro,explant types, hormone types, concentration, propagation.