Tea N2 laser için yüksek gerilim güç kaynağı tasarımı ve laser parametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 168747
 - Danışmanlar: PROF.DR. ACAR IŞIN, PROF.DR. TURHAN ALPER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1984
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 40
Özet
IV ÖZET Bölümümüzde, değişik zamanlarda üzerinde çalışılan azot laserleri, uygun bir yüksek gerilim kaynağının bulunmama sı nedeniyle, sürekli ve verimli çalıştırılamamıştır. Bu nedenle, 20 kV'a kadar DC gerilim (1 ma maksimum akım) verebilen, ayarlı yüksek gerilim kaynağı yapılmıştır. Ayrıca, malzeme verilerine uygun boyutlarda, yeni bir TEA N- Laser (Transversely Excitated Atmospheric- pre- sure Nitrogen Laser) sistemi yapılmış ve çalıştırılmış tır. Laser çıkış gücünü ölçmek için fototransistörlü bir dev re geliştirilmiştir. Bu devre ile laser puls süresi ve tepe gücü ölçülememesine rağmen, ortalama bağıl güç ölçülmüştür. Laser çıkış gücünün gaz akış hızı ve yüksek gerilimle nasıl değiştiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Various nitrogen lasers built in our department at diffe rent periods were lacking a suitable power supply for continuous and efficient operation. For this reason an adjustable 20 kV (1mA maximum current) DC power supply was constructed and was used to drive a TEA N~ Laser (Transversely Excitated Atmospheric-presure Nitrogen Laser). The TEA N? Laser was also constructed within the framework of the present project. A circuit utilising a phototransistor was designed and operated to measure the mean laser power. The laser power was studied as a function of gas flow and applied voltage.