Adana ilinde değişik sulama sistemlerinin maliyetleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 168748
  2. Yazar: ADNAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, 1985 yılında Adana ili sulu tarım alanlarında uygulanmakta olan çeşitli sulama sistemlerinin maliyetlerini ortaya koymak ve bunları karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler Adana (Merkez), Ceyhan, Karataş, Osmaniye ve Kadirli ilçelerine bağlı 29 köyden anketle toplanmıştır, incelenen işletmelerin 35.861 dekar alanda; pamuk, soya, mısır, karpuz, yerfıstığı, sebze ve portakal bahçelerinde uyguladıkları değişik sulama sistemlerinin maliyetleri incelenmiş ve elde ettikleri gayrisafi üretim değerleri karşılaştırılmıştır. Alternatif sulama sistemlerinin, sulama maliyetleri üzerine etkisi belirlenmiş ve ekonomik yönden daha avantajlı olan sulama sistemleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and compare of the costs of various irrigation methods at the irrigated farmlands which are located in Adana province in the year of 1985. The data which were used in the study were collected from the 29 villages of Adana (Center), Ceyhan, Karatas, Osmaniye and Kadirli counties by filling questionnarries.The costs of various irrigation methods were examined and the gross production values were compared with each other in the 35.861 decars of cotton, soybean, maize, watermelon, peanut fields and vegetable-orange orchards. Also the effects of alternative irrigation methods on the costs of irrigation were determined and most economical irrigation methods were indicated.