In vitro hipoksi-reperfüzyon ile indüklenen insan koroner arter endotel hücre hasarına yeşil çay bileşenlerinden (epigallokateşin-3-galat ve polifenon 60)'ınve koenzim q10'un olası koruyucu etkisinin incelenmesi
In vitro hypoxia-reperfusion induced human coronary artery endothelial cell injury green tea component epigallocatechin-3-gallat and polyphenon 60 and coenzyme q10 probable protective effect observation
- Tez No: 440227
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş: Bu tezde in vitro İnsan Koroner Arter Endotel Hücrelerinde (HCAEC) hipoksi /reoksijenizasyon ve veya iskemi/reperfüzyon hasarı oluşturularak yeşil çay (epigallokateşin-3-galat=EGCG, Polifenon 60) ve Koenzim Q10'un bu hasardan koruyucu etkisinin olup olmadığı araştırıldı. EGCG; yeşil çayın% 60 'ını oluşturan anti-oksidan özelliği en yüksek olduğu düşünülen bileşiğidir. Polifenon 60 ise yeşil çayın içinde bulunan EGCG, epikateşin galat, epikateşin, epigallokateşin gibi bileşenlerin bir karmasıdır. Yeşil çay ve koenzim Q10 antioksidan özellikleriyle bilinen maddelerdir. Yöntem: Deneyler ticari olarak 3. pasajda satın alınan HCAEC hücrelerinde yapıldı. Hipoksi oluşturmak için %95 N2, %5 CO2 içeren tüple havalandırıldı. Reoksijenizasyon için %5 CO2-%95 hava karışımı içeren 37oC CO2 inkübatörü kullanıldı. Oksidan dengeyi değerlendirmek için reaktif oksijen radikali (ROS), hücre canlılığını değerlendirmek için laktat dehidrojenaz (LDH) ölçümü yapıldı. Hücre kültür ortamı olarak % 5 serum içeren EGM-2, düşük serum içerikli optimem, ve beslenme faktörlerinden yoksun fosfat tamponlu tuz (PBS) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this thesis, in vitro in Human Coronary Artery Endothelial Cells by forming hypoxia/reoxygenation and or ischemia/reperfussion injury; it is investigated that green tea (epigallocatechin-3 gallat=EGCG, Polyphenon 60) and Coenzyme Q10 is protective from that injury or not. EGCG is the component by thought the greatest antioxidant property and is the 60.th percent of green tea. Polyphenon 60 is also in green tea; EGCG, epicatechin galat, epicatechin, epigallocatechin like components mixture. Green tea and Coenzyme Q10 are the components by known their antioxidant properties. Method: Experiments is done in HCAEC that is buy with commercially in 3.th passage. For forming hypoxia it is aerated by %95 N2, %5 CO2 tube. For reoxygenation; which has %5 CO2-%95 air mixture; CO2 incubator is used. For oxidant balance assessments reactive oxygen species (ROS) and for cell viability determination lactate dehydrogenase (LDH) test is measured. And for cell culture medium EGM-2 with %5 serum, and optimem with low grade serum, and phosphate buffered saline (PBS) without nutrition factors is used.