Antalya yöresi florasındaki tıbbi bitkilerin morfolojik ve fizyolojik özellikleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 168752
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MENŞURE ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZ Birçok dünya ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de Tıbbi Bitki1er giderek önem kazanmaktadır. Ancak ülkemizde çeşitli nedenlerle bu bitkilerden henüz tam olarak yararlanılamamaktadır. Tıbbi bitkilerimizden tam olarak yararlanılması çeşitli faktörlerin yanında onların tanımlanmaları bulunduğu yerlerin saptanması ve kültürleri için önemli olan fizyolojik ve morfolojik özelliklerinin bilinmesidir. Bu araştırmada zengin bitki örtüsüne sahip Antalya yöresinde bulunan Tıbbi bitkiler taranmış, morfolojik ve fizyolojik özellikleri yönünden incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bitkilerin yöresel isimleri ve yöre halkınca kullanma alanları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VI In recent years, airportance of the medicinal plants in on the increase in our country as well as ir many countries of world. However, these plants can't sufficiently be utilized in our country for sane reafians. To be able to make the best use of our medicinal plants, it is necessary to describe them, to determine their habitats and their morphological and physiologicalcharacteristics. In this study, some medicinal plants in the Antalya region with the rich flora were collected, and their morphological and physiological characteristics were studied. In addition, local names of these plants and fcr what they are be used by poeple were determined.