Konya-Çumra Sağ Çarşamba ve ova kanalları arası topraklarında 1962-1985 yılları içerisinde yapılan sulama uygulamaları sonucu meydana gelen bazı değişikliklerle ilgili araştırmalar
- Tez No: 168759
- Danışmanlar: PROF.DR. URAL DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
öz Bu çalışmada ; Konya - Çumra Sağ Çarşamba ve Ova Kanalları arasındaki 26088 ha. lık alanda 1962 - 1985 yıllarında yapılan sulama uygulamaları nedeniyle, değişebilir sodyum ve eriyebilir tuz dengesinde meydana gelen değişiklikler araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarında toplam tuzlu alanların miktarında 517 ha. kadar bir azalma olmasına karşın, orta ve şiddetli tuzluluk sınıflarında 895 ha. lık artış olmuştur. Sodyumlu alanlarda ise 613 ha. lık bir artış belirlenmiştir. Bu araştırmada kontrolsuz sulama nedeniyle eriyebilir tuzların son 23 yılda toprak yüzey katmanlarına doğru hareket ederek birik tiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-2- ABSTRACT In this study, variable sodium and soluble salt blance vari ations are investigated »because of the irrigation application among Konya-Çumra Sağ Çarşamba and Ova Canals on an area of 26088 hectares, between 1962-1985 years. According to the results of investigation, in spite of total salt areas reduce by on amaund of 517 hectare, medium and strongly salt effected salty classes increase by an amound of 895 hectare, inc rement of 613 hectare is indicated on the areas which have sodium. In this investigation, it is concluded that, because of uncontrolled irri gation, soluble salt is accumulated by moving to the land surface st ratifies in last 23 years.