Çukurova bölgesi iklim şartlarında edilgen güneş evinin incelenmesi
  1. Tez No: 168758
  2. Yazar: HİKMET MARAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖNENGÜT, YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ YEĞİNGİL, DOÇ. DR. REMZİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Konutların ısıtılmasında güneş enerjisinden ya-2rarlanma amacıyla, 1981 yılında, Ç.U. arazisinde 100 myaşam alanı olan bir güneş evi yaptırıldı. Evin güney2cephesi 0.40 m kalınlığında toplam alanı 39 m olan ısılduvarla kaplandı. Güneş enerjisi için toplaç ve depo gö-revini yürüten ısıl duvarda örtü olarak tek kat cam kul-lanıldı.Bu çalışmada, ısıtma mevsimi boyunca (1 Kasım1981-31 Mart 1982) alınan veriler kullanılarak evin ka-zanç; ve kaçak parametreleri saptandı. Hesaplamalardaısı transferinin“Elektrik Devre Benzetimi”yöntemi kul-lanıldı. En uygun parametreleri- bulabilmek amacıyla EĞEM(Edilgen Güneş Evi Modeli) bilgisayar programı gelişti-rildi.EĞEM programı kullanılarak evin ısıl duvar hariçtoplam kaçağı 390 W/°C olarak saptandı, verim ise ısıtmamevsimi boyunca ortalama %25 olarak bulundu. Güneş evini18.3 °C sıcaklıkta tutabilmek için gereken enerjinin nekadarının güneşten karşılandığı günlük ve aylık olarakhesaplandı. Güneş ısıtma yüzdesi (GIY) olarak tanımlananbu miktar Kasım ayında %97, Aralık ayında %93, Ocak ayın-da %81 Şubat ayında %75, Mart ayında ise %85 olarak bu-lundu.Isıl duvarda çift cam kullanılması halindeererim ve GIY yeniden hesaplandı. Bu-durumda ortalama -~-verimin %33-OİduğiJuGIY'ın ise.%94'e.çıktığı saptandı.
Özet (Çeviri)
In 1981, for the heating purpose of the resi-2dential buildings, a solar house with 100 m living areawas built on Çukurova University Campus, The south-facingwall has been constructed as“thermal storage wall”thathas made out of 0,4 m thick concrete block with a totalparea of 39 m. The thermal storage wall has been used forcollector and storage purposes, and it has been coveredwith ordinary single glass.In this work, the data collected during theheating season has been used to determine the gain andthe loss parameters of the solar house. For simplicity,we have made use of electric, circuit analogy of the heattransfer equations. In order to determine the optimumparameters we have developed EGEM computer program.The total heat loss coefficient excluding thethermal storage wall has been calculated as 390 W/°C andthe average efficiency of the house has been found to be25% during the period of the heating season. We have alsodetermined the daily and monthly averages of the solarheating fraction (SHF) by assuming a comfort temperatureof 18.3 °C. The SHF has been found as 97% for November,93% for December, 81% for January, 75% for February and85% for March.In order.torsee the effect of the double glazed coverfor the thermal storage wall, we.have recalculated theefficiency and SHF. In this case the average efficiencyhas been found to be 33% and SHF has increased to thevalue of 94%.