Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün tanıtımı ve Türk tarımına katkıları
- Tez No: 16879
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT SERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Gelişen tarım teknolojisini yurt çiftçisinin hizmetine daha rahat sunabilmek için 20.6.I983 tarihinde yayınlanan 60 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Devlet üretme Çiftlikleri ile Hara ve İnekhaneler yeni bir organizasyonla Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü haline dönüştürülmüştür. Daha sonra I984 yılında çıkarılan 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kuruluşu yeniden düzenlenen Tarım ( İşletmeleri Genel Müdürlümü, Tarım ve Tarıma dayalı sanayinin ihtiyacı olan temel mal ve hizmetleri üretmek amacı ile; - Ülkenin bitkisel ve hayvansal üretimini artırmak, çeşitlendirmek ve ürün kalitesini iyileştirmek için yetiştirdiği damızlık hayvan, tohum, fidan, fide ve benzerleri.ile ürettiği spermalan yetiştiricilere intikal ettirmek, - İşletmelerinden elde edilecek hayvansal ve bitki sel ürünlerle birlikte, çiftçilerden alacalı ürünleri kıymetlendirmek için tesisler kurmak, kurdurmak, kurulanlara iştirak etmek, - Bitkisel ve hayvansal üretim, yetiştirme, ıslah konularında araştırmalar yapmak, Bakanlığın ıslah ve araştırma birimleri ile gerektiğinde işbirliği yapmak, - Çevre çiftçilere tarımsal teknoloji ve girdi kullanımı konusunda öncülük ve öğreticilik yaparak, - İşletmelerinde kullanılmak üzere her çeşit bitki sel ve hayvansal damızlık tedarik etmek, bunları pazara hazırlanarak Yurt içi ve Yurt dışında satmak faaliyetleriyle görevlendirilmiştir. 68Toplam 3.765.II5 Da. arazisinin 3.I3I.252 dekar, kısmını Kültüral tına alarak, 2.II3ı72ö Da. alanda Tarla Bitkileri Faaliyeti, 755.350 Da. da Çavir-Mer'a faaliyeti, B7.ÖÖÜ Da.' davem bitkileri ile 96. 077 Da. da bahçe bitkileri faaliyetlerini sürdürmektedir. 211. 685 Dekar sahada sulu tarım yapan TİGEM'in tarla arazilerinde kuru ziraat uygulanmaktadır. Polikültür ziraat yapan işletmelerinde, inletmelerin bulundukları ekolojiye göre çok çeşitli bitki türlerinin üretimi ve tohumculuğu yapıldığı gibi kuru ziraat alanlarında genelde arpa, buğday, çavdar gibi buğdaygil türlerinin tohumculuğunu yapmaktadır. Türkiye çapında 39 işletmesi bulunan TİOEK1.'“i eskiden beri yurt çiftçisine kaliteli tohumluk, damızlık hayvan, fidan-fide ihtilaçlarını karşılamış, halen daha bu görevini gelişen tarım teknolojilerine paralel olarak hızlı bir biçimde yerine getirme gayreti içinde, Türkiye tohumculuğunda özellikle Buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, soya, pamuk tohumculuğunda liderlisini devam ettirmektedir, ”erek Türk Çiftçisine örneklik ve öğreticilik yapmak gerekse çiftçinin ihtivacı olan tohumlukları ve damızlıkları üretmek diğer taraftan tarım ve tarıma davalı sanayinin ihtiyacı olan temel mal ve hizmetleri ortaya kovması bakımından Türkiye Ekonomisine faydalı olan önemli ve faydalı bir Kuruluştur. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to offer the developing agricultural teohnology to the servioe of the farmers, the State Production Farms and stud farms have been transformed to the General. Directorate of Agricultural Enterprises with the deoree no. 60, published on 20.6.1983 Then, with the decree no. 233, published in 19^4,. the establishment of ODAE have been reorganized with the objective of producing basio goods and services neoessary for Agriculture and Agro-Industries and enthrusted; - To distribute breeding animals, seeds, nursling, seedlings and semen to the farmers in order to increase the! producti on, crop diversification and improve the produce quality within the country. - To establih, to help other investors establish or associate with the existing facilitos, to utilize the animal and crop products, produoes in its entrerprises and procured from the farmers, - To oarry out researoh on crop and animal produc tion, growin and breeding and coordinate with the breeding and resarch departments of the Ministrywhen needed, - To lead and train the surrounding farmers on the agricultural technology and input utilization, - To rovide all kinds of crop and animal breeds for using in its enterprises, to prepare them for the market in order to export them or to sell within the country. 70At the present time TİGEM has 3.7Ö5.H5 d-a» land area, of whioh 3*151. 252 da. was has been under cultivation. Cultivated area was divided betweetn the agricultural activities as f allows. 2II372Ö da. area for plant, 755.350 da. area for pasture, Ö7.Übb da. area for grass and forage and 9&.077 d-a. area for harticultural activities and production In 211. ÖÖ5 da area irrigated farming, in field production area dry farming has been applied. In dry farming areas usually barley, wheat and saoale seed production is praotioed. The state farms whioh are engaged in polycultural activities, according to eoology different land of plant varieties and seed are produced. TİG3M has 39 state farms through out Turkey. For years, it has provided Turkish farmers with good quality seeds, superior bree ding animals and seedling and young trees. At the same time, TİGEM is also transfering new agricultural techniques for Turkish farmers. At the same time, J-n addition to above mentioned activities, TİGEM's lider sheep in wheat, barley, corn, sunflower, soya and ootton seed production and distribution of them to the TurkiBh farmers is Btill continuing. TİGEM has been very important and beneficial in producing and providing good quality seeds, superior breeding animals to tha Tur kish farmers. Ithas very functional and also benefioial to the agri cultural industry and Turkish Eoonoray in providing main produots and utilities. 71