Standart traktörlerde yenileme zamanının tahmini için bir model geliştirilmesi
Development of a model for predicting of replacement time of standard tractors
  1. Tez No: 150986
  2. Yazar: MEHMET ALİ KATI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA VATANDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Doktora Tezi STANDART TRAKTÖRLERDE YENİLEME ZAMANININ TAHMİNÎ İÇİN BİR MODEL GELİŞTİRİLMESİ Mehmet Ali KATI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa VATANDAŞ Bu çalışmada Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün çeşitli işletmelerinden 21 yıllık traktör bakım ve onarım giderleri derlenmiştir. Ayrıca bu alanda kullanılan gider hesaplama yöntemleriyle traktör yenileme zamanının tahminine yönelik bir model ve bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu giderlerden amortisman gideri için ikili azalan denge yöntemi, faiz gideri için reel faiz kullanılmıştır. Bu yöntemler kullanılarak her bir işletmedeki traktörler için ayrı ayrı birim birikimli giderleri bulunmuştur. Bu giderlerin zamanla değişimi grafik olarak elde edilmiş ve ortaya çıkan eğrilerin minimum noktalan hesaplanmıştır. Geliştirilen bilgisayar programının çalıştırılması sonucu tüm traktörlerden elde edilen birim birikimli giderin minimum olduğu yılın 17,5 olduğu görülmüştür. Elde edilen birim birikimli giderlerin istatistiksel analizleri yapılarak güvenilirlikleri test edilmiştir. Daha sonra işletmelerden alman bakım ve onarım giderleri kullanılarak tarla tarımında kullanılan standart traktörler için bir bakım ve onaran giderleri modeli geliştirilmiştir. Modelle bu giderler traktörün yeni alım fiyatıyla güç fonksiyonu şeklindeki bin saat cinsinden traktör yaşının çarpımı sonucunun bir parçası olarak belirlenebilmektedir. Model parametreleri RCı = 0,0007 ve RC2 = 2,44 olarak bulunmuştur. Model diğer yaygm kullanılan modelle karşılaştırılarak Türkiye koşullarında kullanılabileceği belirlenmiştir. 2004, 117 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Traktör, kullanım giderleri, yenileme zamanı, bakım ve onarım giderleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis DEVELOPMENT OF A MODEL FOR PREDICTING OF REPLACEMENT TIME OF STANDARD TRACTORS Mehmet Ali KATI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Mustafa VATANDAŞ In this study, tractor repair and maintenance costs were gathered over a twenty one -year period from different farms of The General Directorate of Agricultural Farms. In addition, with the other common costs methods, a model and a computer program were developed to predict the replacement time of standard tractors. A double declining balance method was used for depreciation and real interest ratio was used for interests. After using these methods, accumulated costs were determined for every tractor from each farm. Then, a curve was determined using these costs versus tractor use and the minimum point of curve was calculated. After running the program, the minimum point of the accumulated unit costs was determined as 17, 5 years. To test the data for reliability, accumulated unit costs were analyzed statistically. After that by using the repair and maintenance costs gathered from farms, a model was developed for the prediction of repair and maintenance costs of standard tractors. With the model, these costs as proportional to the new tractor price times a power function of tractor age as measured in thousands of hours of tractor use. Model parameters were found as 0,0007 and 2,44 for RCj and RC2 respectively. Comparing to the other common method it was determined that the model can be used in Turkey conditions. 2004, 117 pages KEY WORDS: Tractor, usage costs, replacement time, repair and maintenance costs. 11