Benzo [d] [1,3] dioxol-5-ilmetoksi ve 2-metilquinolin-8-iloksi substituentli ftalosiyaninlerin sentezi
- Tez No: 168907
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH AĞIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada yeni substitue ftalosiyaninlerin sentezi amaçlanmıştır. Önce 4- (benzo [d] [1,3] dioxol-5ilmetoksi) ftalonitril ve 4-(2-metilquinolin-8-iloksi) ftalonitril bileşikleri başlangıç maddeleri olarak sentezlenmiştir. Sonra bu ftalonitril türevlerinin metal tuzlarıyla DBU'nun varlığında siklotetramerizasyon ile istenen tetra [(benzo [d][l,3] dioxol-5-ilmetoksi) ftalosiyaninato] çinko (II), tetra [(benzo [d][l,3] dioxol-5- ilmetoksi) ftalosiyaninato] bakır (II), tetra [(2-metilquinolin-8-iloksi) ftalosiyaninato] çinko (II), tetra [(2-metilquinolin-8-iloksi) ftalosiyaninato] kobalt (II) elde edildi. Bu yeni bileşiklerin yapıları; UV, İR, *H NMR,,3C NMR ve elementel analiz ile karekterize edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, synthesis of novel substitue phthalocyanines is aimed. First as starting materials 4- (benzo [d][l,3] dioxol-5-ylmethoxy) phthalonitirile and 4-(2- methylquinolin-8-yloxy) phthalonitrile componds were synthesised. Then cyclotetramerization of these phthalonitirile derivatives in presence of metal salts (MC12) and DBU give the desired tetra (benzo [d][l,3] dioxol-5-ylmethoxy) phthalocyaninato] zinc (II), tetra (benzo [d][l,3] dioxol-5-ylmethoxy) phthalocyaninato] copper (II), tetra [(2-methylquinolin-8-yloxy) phthalocyaninato] zinc (II) and tetra [(2- methylquinolin-8-yloxy) phthalocyaninato] cobalt (II). The structure of these compounds have been characterized by UV, IR, lH NMR, C NMR spectra and elementel analysis. V