İçten yanmalı motorlarda fındık yağının alternatif yakıt olarak kullanılmasının araştırılması
The investigation of using hazelnut oil as an alternative fuel for internal combustion engines
  1. Tez No: 168924
  2. Yazar: SUAT GÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KORHAN BİNARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET İÇTEN YANMALI MOTORLARDA, FINDIK YAĞININ ALTERNATİF YAKIT OLARAK KULLANILMASININ ARASTDULMASI. Fosil kökenli yakıtların enerji krizleri ve sınırlı rezervli olması nedeniyle, yeni motor yakıtı teknolojileri içinde bitkisel yağlar en önemli dizel yakıt alternatifi konumunu sürekli olarak korumaktadır. Dizel motorlarında yenilenebilir alternatif yakıt olarak çeşitli bitkisel yağların kullanımı denenmektedir. Bitkisel yağların doğrudan kullanımında sahip oldukları yüksek viskozite çeşitli uygulama ve yanma problemleri yaratmaktadır. Dizel motorlarında alternatif yakıt olarak bitkisel yağların kullanılması üzerine yapılan çalışmalar ışığında, viskozitesi No 2D yakıtına yaklaşan fındık yağı metil esteri elde edilerek, 4 zamanlı,tek silindirli, hava soğutmalı, direkt püskürtmeli bir dizel motorunda kullanılmıştır. Deney motoru değişik yük ve devirlerde test edilmiştir. Motor devir sayısına bağlı olarak motor performansı, yakıt tüketimi, egzoz sıcaklık ve emisyon değerleri dizel yakıtı ile karşılaştırılmalı olarak verilmiştir. Elde edilen sonuçlar, fındık yağı metil esterinin özellikle motor performansı açısından, dizel yakıtına yakın özellikler gösterdiğini ve alternatif dizel yakıtı olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Şubat 2005 Suat GÜL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF USING HAZELNUT OIL AS AN ALTERNATIVE FUEL FOR INTERNAL COMBUSTION ENGINES. Because of limited fossil fuels and energy crisises, vegetable oils are conserving theii place in the technology of new engine fuels as a most important alternative of diesel fuels. Several vegetable oils are tested as an alternative renewable fuel for diesel engines. When vegetable oils are used directly, their higher viscosity causes several application and combustion problems. By considering the studies on using vegetable oils as an alternative fuel for diesel engines, hazelnut methyl ester, which has approximately same with No 2D viscosity fuel, is obtained and it is used on four stroke, single cylinder, air-cooled, dired injection engine. This engine is tested for different loads and revolutions. Engine performance, fuel consumption, temperature of exhaust and emission values are given as depending on engine revolution and are matched with the ones for diesel engines. Results show that hazelnut methyl ester has, especially from point of engine performance, close characteristics with diesel fuels and it could be used as an alternative diesel fuel. February 2005 Suat GÜL II