Bilgisayar destekli montaj ve signastation programının incelenmesi
Computer montage and signastatin program investigation
- Tez No: 168937
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN BEYTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Günümüzde işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için kaliteli ve verimli üretim yapmaları gerekmektedir. Kaliteli ve verimli bir üretim için pek çok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden bir tanesi de insan hatalarının önüne geçmektir. Matbaacılık sektöründe de insan hatalarına dayalı yanlışlar olabilmektedir. Diğer sektörlerde olduğu gibi bu hataların önüne geçebilmek veya en aza indirmek için artık bazı işler bilgisayarla yapılmaktadır. Matbaacılıkta yapılan işlemlerden bir tanesi de forma montajıdır. Montajın hatalı yapılması tüm baskının çöpe atılmasına kadar gidebilecek sorunlar doğurabilir. Buda o şirketin zarar etmesine, hatta iflas etmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenlerden dolayı artık forma montajları bilgisayar ortamlarında çok daha kolay ve hatasız olarak yapılabilmektedir. Forma montaj programlarından bir tanesi de signastation programıdır. Bu çalışmanın birinci bölümünde matbaacılıkta yapılan manuel ve bilgisayar destekli montaj hakkında bilgiler verilmiştir. îkinci bölümde Forma montaj programı olan signastation tanıtılmıştır. Programın alt menuleri tek tek incelenerek anlatılmıştır. Üçüncü bölümde signastation programıyla örnek bir uygulamanın nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde Signastation programının diğer forma montaj programlarıyla karşılaştırılması yapılarak, avantaj ve dezavantajları belirlenmiştir. Beşinci bölümde ortaya çıkan sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, companies must have good quality and productive production for own lifes continue. There are a lot factor for quality and productive production. One of these factors, to stop person mistakes. At sector of printing, there are mistakes issue from people. As other sector, these mistakes to stop or for to bring down some works made by computers. Form montage is one of the works made by printing. Make montage with wrong, maybe it make problem for all print. This problem is to cause lose money of company,even to go banktrup of company. Due to this cause form montage very easy and faultless made by computers. One of the form montage programs is Signastion program. On first part of this work, gave knowledge about manuel and supported by computer montage. On second part, introduced Signastation program used by form mantage. On third part, gave knowledge about a sample aplication with Signastion program. On fourth part, gave information about comparison Signastation with others programs. Besides gave advantage and disadvantege these programs. On fifth part, gave results and suggests. V