Elektronik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışan personelin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination in-service training requirement of employees who work at electronic companies
  1. Tez No: 168948
  2. Yazar: CENK ÖLÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Günümüzde gelişmiş ülkeler arasında yer alabilmenin ön koşulu bilgiye dayalı bir toplumun oluşturulmasıdır. Bilgiye de programlı eğitim ile ulaşılabilmektedir. Eğitime yapılan yatırım aslında insana yapılan yatırım demektir. Eğitimli insan firmanın en zengin kaynağıdır. Bu nedenle firmalar giderek eğitime daha çok yer vermektedirler. 21. yüzyıl toplumları bilgi isçilerinden oluşacak ve sürekli kendilerini yenilemek zorunda kalacaklardır. Bu çağda bilgiyi bilmekten çok onu çoğaltmak ve yaymak önem taşır. Ancak bilgiye ulaşmak ve onu çoğaltmak oldukça pahalı bir işlem olup ileri teknoloji gerektirir. Bu çalışma ile elektronik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışan personele yaptırılan hizmet içi eğitim uygulamalarının analiz edilmesi, uygulamadaki durumun belirlenmesi, bu eğitimler sonunda çalışanların işyeri ortamına uyum sağlayabilme düzeylerinin, kazanması gerekli olan bilgi birikiminin ve uygun davranışları kazanma düzeylerinin saptanması ve değerlendirilmesine ilişkin sonuçlara ulaşılması amaçlanmıştır. Araştırmanın temel veri kaynağım anketlerle toplanan veriler oluşturmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, T-testi ve varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first condition of being a part of developed countries is form a society that is leaning against education and to reach knowledge with systematical education. Actually the meaning of invest in education as invest in human. Educated person is the best source of a company so companies gradually attach importance to education. In 21 century society must be renew themselves also consist knowledgeable employees. In this century most important thing is spread and increase information rather than understand the knowledge. To get the information and increase will be expensive and need advanced technologies. With this research, it is aimed to reach findings, to analyze in service training application that is performed by staffs of Teknosa, to determine the situation in practice, to establish and evaluate their level of their adaptation to their workplace at the end of this education, the amount of knowledge that is essential to be acquiered and their level of obtaining suitable behavior. The basic data source of this research was formed by inquires. For solving the data; frequency, percent, average, standard deviation, T-test and variation analyses were used.