Meteorolojik faktörlerin hava kalitesine etkileri
Effect of meteorological factors on the air quality
  1. Tez No: 168951
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN ORALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET METEOROLOJİK FAKTÖRLERİN HAVA KALİTESİNE ETKİLERİ Bu tez çalışmasında Devlet Meteoroloji İşleri Göztepe istasyonundan alman meteorolojik parametrelerden bir veri tabanı oluşturulmuştur. Meteorolojik parametreler 2001 ve 2002 yıllarına aittir. Sıcaklık, basınç, rüzgar yönü ve sürati, güneşlenme saatlik; sıcaklık, basınç,nem, bulutluluk ve yağış miktarı günlük ortalamalar; nem, bulutluluk ve yağış 07, 14 ve 21 rasat değerleri; sıcaklık, nem ve bulutluluk maksimum ve minimum değerleri girdi olarak değerlendirilmiştir. Bu meteorolojik parametrelerle birlikte Marmara Üniversitesi Göztepe kampüsünde bulunan örnekleme istasyonundan alman O3 konsantrasyon değerleri de dikkate alınmıştır. İlk aşamada ölçüm yapılmayan saatlerden doğan boşluklar belirlenmiş, değişik formattaki girdiler programlama tekniğine uygun tek formata dönüştürülmüştür. Geliştirilen programla, aralığı belirtilen periyotlar için saatlik ve ortalama değerleri hesaplayıp grafiksel olarak izleme sağlanmıştır. Uygulama olarak, meteorolojik faktörlerin O3 üzerindeki etkisi incelenmiştir. O3 konsantrasyonun saatlik meteorolojik veriler altında değerlendirilmesi, konsantrasyonun günlük ve mevsimsel olarak güneşlenmeye bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Temmuz, 2004 Mustafa DOĞAN !V
Özet (Çeviri)
ABSTACT EFFECT OF METEOROLOGICAL FACTORS ON THE AIR QUALITY A data base was developed by using parameters obtained by the State Meteorological Organization of Turkey for the period of 2001-2002. Hourly temperature, pressure, wind direction and velocity, solar radiation; daily averaged temperature, pressure, relative humidity, cloudiness and precipitation; 07.00, 14.00 and 21.00 observations of relative humidity, cloudiness and precipitation were used as inputs. In addition to these parameters, O3 measurements obtained from the Göztepe Campus were also taken into account. As a first step, non existing measurements were determined, data in different formats were transferred into single format. A program was developed to enable read and calculate data from the data base. As an application, effect of meteorological factors on O3 formation was investigated. The use the data base in air quality studies was demonstrated. July, 2004 Mustafa DO?AN V