Ergene havzasında üretilen beyaz peynirlerdeki kurşun, çinko ve mangan ağır metallerinin atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile miktar tayini
Quantitative determination of the heavy metals (lead, zinc and manganese) in white cheese produced in Ergene basin by using atomic absorbtion spectrophotometry
- Tez No: 168952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN CÜCÜ, YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET ERGENE HAVZASINDA ÜRETİLEN BEYAZ PEYNIRLERDEKI KURŞUN, ÇİNKO ve MANGAN AĞIR METALLERİNİN ATOMİK ABSORBSİYON SPEKTROFOTOMETRESİ İLE MİKTAR TAYİNİ Ağır metallerin insan sağlığı açısından zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Bu zararlı etkiler her metal için belirli konsantrasyonlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Ergene havzasındaki süt işletmelerinde üretilen peynirlerde incelemeler yapılarak içerdikleri ağır metal miktarlarının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Deneysel çalışmalara Kasım 2002 'de başlanmıştır. Ancak konu proje kapsamına alındığından dolayı, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi araştırma laboratuvarına atomik absorbsiyon spektrofotometre cihazının Mart 2004'te kurulmasına kadar tayinlerin yapılmasına ara verilmiştir. Daha sonra tekrar çalışmalara başlanmış ve Aralık 2004'te sonuçlandırılmıştır. Ergene nehri civarında bulunan süt işletmeleri araştırılarak uygun olan işletmeler tespit edilmiştir. Örneklerin alınmasındaki hassasiyet, elde edilecek sonuçların duyarlılığım doğrudan etkileyeceğinden bu konuya özellikle dikkat edilmiştir. Altı ayrı süt işletmesinden birer adet örnek alınarak bu örneklerden çinko için kuru külleme yöntemiyle üçer adet çözünürleştirme yapılmış ve on sekiz adet peynir stok çözeltisi elde edilmiştir. Kurşun ve mangan için yine aym örneklerden yaş külleme yöntemiyle üçer adet çözünürleştirme yapılarak otuz altı adet peynir stok çözeltisi daha elde edilmiştir. Böylece toplam elli dört adet peynir stok çözeltisi hazırlanmıştır. Hazırlanan peynir stok çözeltilerinin atomik absorbsiyon spektrofoto- metresinde kurşun, çinko ve mangan miktarları tayin edilerek ulaşılan sonuçlar literatür bilgileriyle karşılaştırılmış ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Deneyselçalışmalar sonucu Ergene havzasında üretilen peynirlerde ağır metal içerikleri üzerinde deneysel veriler oluşturulmuştur. Ocak, 2005Mustafa YAVUZ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUANTITATIVE DETERMINATION OF THE HEAVY METALS (LEAD, ZINC AND MANGANESE) IN WHITE CHEESE PRODUCED IN ERGENE BASIN BY USING ATOMIC ABSORBTION SPECTROPHOTOMETRY It's known that hard metals are harmful for human being health. Such kind of harmful effects for each metal appear after spesific concantrations. This study is made for examining the quantity of hard metals in cheese that is produced in milk producers which are in Ergene riverbasin. Experimental studies were begun in October 2002. Due to the fact that the subject was considered as project, the determination studies were stopped for a while until atomic absorbtion spectrofotometer was established in Search Laboratory in Pharmacy Faculty of Marmara University in March 2004. Later, the studies were begun again and concluded in December 2004. Milk producers around the Ergene river were searched and suitable ones were stabilized. It was very important to get the examples because the results could be effected directly. One example was taken from each different six milk producers. For Zinc, from these examples, by the help of dry digestion method, three dissolution were done and eighteen cheese stock solution were gained. For Lead and Mangan, from the same examples 36 cheese stock solutions were got by the help of the wet digestion method. So totally, 54 cheese stock solutions were prepared. These prepared cheese stock solutions into the atomic absorbtion spectro fotometer were determined the amount of Lead, Zinc and Manganase and the results were compared with the excepted scientific data and the evaluation was made. As a result of the experimental datas, upon the cheese which is produced in Ergene river basin and includes hard metals were prepared. January, 2005 Mustafa YAVUZ III